Spinal cerrahilerde prone pozisyonunun orta serebral arter ortalama akım hızı ve optik sinir kılıf çapına etkisi
Effect of prone position on middle cerebral artery mean flow velocity and optic nerve sheath diameter in spinal surgeries
  1. Tez No: 954932
  2. Yazar: BEGENCH ORAZGELDIYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EREN FATMA AKÇIL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Pron pozisyon birçok cerrahi girişimlerde olduğu gibi spinal cerrahilerde de sıklıkla kullanılmaktadır. Pron pozisyonda kafaiçi basınç artışı, hemodinamik instabilite, fasiyal ödem, konjuktivit gibi istenmeyen olaylara neden olabilir. Biz bu çalışmamızda pron pozisyonda spinal cerrahi geçirecek hastalarda Transkraniyal Doppler ile orta serebral arterin akım hızını ve optik sinir kılıf çapını ölçmeyi ve bu değerlere pron pozisyonun etkisini görmeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmamız pron pozisyonunda spinal cerrahi geçirecek 55 hastada prospektif olarak gerçekleştirildi. Çalışmaya ASA skoru I-III arasında olan 18-80 yaşındaki hastalar dahil edildi. Supin pozisyonunda anestezi indüksiyonu sonrası hastaların hemodinamik verileri kaydedildi, sağ ve sol göz optik sinir kılıf çapları, sağ ve sol orta serebral arter ortalama akım hızları ölçüldü. Sonra hastalar pron pozisyonuna alınarak, ilk ölçümden 30 dakika sonra ölçümler tekrarlandı ve karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda supin pozisyondan pron pozisyona döndürülen hastalarda optik sinir kılıf çapının arttığını tespit ettik. Sağ optik sinir kılıf çapı değerlerinin supin pozisyondan pron pozisyona geçişte istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir (z=6.182, p0.05) Sonuç: Pron pozisyon kafaiçi basıncı artışına neden olabilir. Spinal cerrahi geçirecek ve intrakraniyal hipertansiyon gelişme riski yüksek olan hastalarda invaziv olmayan yöntemlerle kafaiçi basıncı ölçümleri yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Prone position is frequently used in spinal surgeries as well as in many surgical procedures. Prone position may cause adverse events such as intracranial pressure increase, hemodynamic instability, facial edema and conjunctivitis. In this study, we aimed to measure middle cerebral artery flow velocity with Transcranial Doppler and optic nerve sheath diameter in patients who will undergo spinal surgery in prone position and to see effect of prone position on these values. Material and method: Our study was conducted prospectively on 55 patients undergoing spinal surgery in prone position. Patients aged 18-80 years with ASA scores between I-III were included. After anesthesia induction in supine position, hemodynamic data of patients were recorded, right and left optic nerve sheath diameters, right and left middle cerebral artery mean flow velocities were measured. Then, patients were placed in prone position, and measurements were repeated and compared 30 minutes after first measurement. Results: In our study, we found that the optic nerve sheath diameter increased from supine to prone position. Statistically significant difference was detected in the right (z=6.182, p0.05). Conclusion: Prone positioning may increase intracranial pressure. Patients undergoing spinal surgery with high risk of intracranial hypertension, intracranial pressure measurements can be made using noninvasive methods.