İmgeleme, bilişsel esneklik ve öz düzenlemeli öğrenme ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between imagery, cognitive flexibility and self-regulated learning
- Tez No: 954938
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS EMRE YARAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmanın amacı, sporcu örnekleminde imgeleme, bilişsel esneklik ve öz düzenlemeli öğrenme arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışma grubu, yaşları 17 ile 35 arasında değişen, toplam 325 aktif sporcudan oluşmaktadır (163 kadın, 162 erkek). Veriler, katılımcıların demografik bilgilerini içeren bir formun yanı sıra, Hall ve ark. (1998) tarafından geliştirilen ve Kızıldağ ve Tiryaki (2012) tarafından Türkçeye uyarlanan“Sporda İmgeleme Envanteri”, Dennis ve Wal (2010) tarafından geliştirilen ve Yarayan ve ark. (2023) tarafından spor ortamına uyarlanan“Bilişsel Esneklik Envanteri”ile Wilson ve ark. (2021) tarafından geliştirilen, Yarayan ve ark. (2023) tarafından Türkçeye ve spor bağlamına uyarlanan“Sporda Öz-Düzenlemeli Öğrenme Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Ölçek uygulamaları hem yüz yüze hem de çevrim içi yollarla gerçekleştirilmiştir. Veriler, IBM SPSS Statistics 25.0 programıyla analiz edilmiştir. Normallik varsayımı, çarpıklık ve basıklık değerleriyle değerlendirilmiş; ±1,5 aralığında kalan değerler normalliği sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between imagery, cognitive flexibility, and self-regulated learning in an athlete sample. The research sample consisted of 325 active athletes (163 female, 162 male) aged between 17 and 35. Data were collected using a demographic information form and three instruments: the“Sport Imagery Questionnaire”developed by Hall et al. (1998) and adapted into Turkish by Kızıldağ and Tiryaki (2012), the“Cognitive Flexibility Inventory”developed by Dennis and Wal (2010) and adapted for sports settings by Yarayan et al. (2023), and the“Self-Regulated Learning in Sport Scale”developed by Wilson et al. (2021) and adapted into Turkish by Yarayan et al. (2023). The instruments were administered through both face-to-face interviews and online surveys with the support of coaches. The collected data were analyzed using IBM SPSS Statistics 25.0. Normality assumptions were assessed through skewness and kurtosis values, and values within the ±1.5 range were considered indicative of normal distribution (George & Mallery, 2010).