Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığı, yalnızlık düzeyi ve intihar olasılığı ilişkisinin incelenmesi
The evaluation of the relationship between social media addiction, level of loneliness and suicide probability among students of Zonguldak Bülent Ecevit University
- Tez No: 954941
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ATASOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığı, yalnızlık düzeyi, siber mağduriyet ve intihar olasılığı ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmaya, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nde öğrenim gören 1208 öğrenci dahil edilmiştir. Katılımcılara Sosyodemografik Veri Formu, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Yetişkin Formu, SELSA-S Sosyal ve Duygusal Yalnızlık Ölçeği, Üniversite Öğrencileri için Siber Mağduriyet Ölçeği Uygulama Formu ve İntihar Olasılığı Ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmamızda üniversite öğrencilerinde, sosyal medya bağımlılığı, yalnızlık düzeyi, siber mağduriyet ve intihar olasılığı arasında pozitif ilişkiler saptandı. Yalnızlık düzeyleri yüksek bireylerin sosyal medya bağımlılığı puanlarının ve siber mağduriyete uğrama riskinin fazla olduğu görülmüştür. Yalnızlık düzeyi ve siber mağduriyet arttıkça öğrencilerde intihar olasılığının da anlamlı derecede arttığı saptanmıştır. Çalışmamızda erkek cinsiyet ve daha önce intihar girişimi öyküsünün intihar olasılığı açısından riskli faktörler olduğu görülmüştür. Sonuçlar: Bu sonuçlar, üniversitesi öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığı, yalnızlık düzeyi ve siber mağduriyetin intihar olasılığı açısından önemini vurgulamaktadır. Üniversite öğrencilerinde sosyal medya kullanımı, yalnızlık algısı ve siber mağduriyet ilişkisini ve nedenlerini saptayabilmek bizlere intiharı önleme açısından önemli bir alan sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the relationship between social media addiction, level of loneliness, cyber victimization, and suicide probability among students at Zonguldak Bülent Ecevit University. Materials and Methods: A total of 1208 students studying at Zonguldak Bülent Ecevit University participated in this study. Participants were administered the Sociodemographic Data Form, Social Media Addiction Scale-Adult Form (SMAS-AF), Social and Emotional Loneliness Scale for Adults-Short Form (SELSA-S), Cyber Victimization Scale for University Students Form and Suicide Probability Scale (SPS). Results: Positive relationships were identified among social media addiction, loneliness, cyber victimization, and suicide probability in university students. It was observed that individuals with higher loneliness levels had higher social media addiction scores and an increased risk of cyber victimization. Moreover, as loneliness and cyber victimization increased, suicide probability among students significantly rose. Male gender and a history of previous suicide attempts were found to be risk factors for higher suicide probability. Conclusion: These findings highlight the significance of social media addiction, loneliness, and cyber victimization in relation to suicide probability among university students. Identifying the relationship and underlying causes between social media use, perception of loneliness, and cyber victimization among university students provides a crucial field for suicide prevention efforts.