Yaşlıların fiziksel aktiviteye ilişkin tutum ve katılım motivasyonu
Attitudes and participation motivation towards physical acitivity of the elderly
- Tez No: 954940
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM LEVENT İLHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı yaşlı bireylerin fiziksel aktiviteye yönelik tutum ve katılım motivasyon düzeylerini belirlemektedir. Araştırmanın ilk aşamasında yaşlıların fiziksel aktiviteye yönelik tutum ve katılım motivasyonlarını ölçmek için iki adet ölçek geliştirme çalışması yapılmıştır. Bu aşamada araştırmaya 199'u erkek, 145'i kadın olmak üzere yaşları 65 ve üzeri olan toplam 344 kişi katılmıştır. Yapılan AFA ve DFA analizleri sonucunda her iki ölçeğin de geçerlik ve güvenirlikleri sağlanmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında nicel araştırma yönteminde ilişkisel tarama deseni benimsenmiştir. Bu aşamada araştırmaya 65 yaş ve üzeri 237 erkek ve 166 kadın olmak üzere 403 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılara“Yaşlıların Fiziksel Aktiviteye İlişkin Tutum Ölçeği”(YFATÖ) ve“Yaşlıların Fiziksel Aktiviteye Katılım Motivasyon Ölçeği”(YFAKMÖ) uygulanmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre, cinsiyet değişkeninde alt boyutlar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Eğitim düzeyi ile bilişsel, davranışsal ve duyuşsal tutum alt boyutları arasında anlamlı farklılıklar gözlemlenmiş, eğitim seviyesi yüksek katılımcıların bu alt boyutlardaki puanlarının eğitim seviyesi düşük katılımcılara oranla yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca düzenli fiziksel aktivite yapan bireylerin, yapmayanlara göre daha yüksek tutum ve katılım motivasyon puanlarına sahip oldukları görülmüştür. Korelasyon analizleri, tutum ve katılım motivasyonun alt boyutları arasında yüksek düzeyde pozitif ve anlamlı ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur. Regresyon analizine göre, davranışsal tutum alt boyutunun katılım motivasyonunu yordamada en etkili değişken olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak yaşlı bireylerin fiziksel aktiviteye yönelik olumlu tutumlarının ve yüksek katılım motivasyon düzeylerinin, düzenli fiziksel aktiviteye katılımlarıyla yakından ilişkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yaşlı bireylerin fiziksel aktiviteye katılımını teşvik edebilmek için özellikle davranışsal boyutu destekleyen ve içsel motivasyonu güçlendiren müdahale programlarına ihtiyaç olduğu önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the attitudes and participation motivation levels of older adults towards physical activity. In the first phase, two scales were developed to assess attitudes and participation motivation: the Attitude Scale for Older Adults Toward Physical Activity and the Motivation Scale for Participation in Physical Activity for Older Adults. A total of 344 individuals aged 65 and over (199 males, 145 females) participated in this phase. Exploratory and confirmatory factor analyses confirmed the validity and reliability of both scales. In the second phase, a correlational survey model within the quantitative research paradigm was employed, involving 403 participants (237 males, 166 females) aged 65 and above. The aforementioned scales were administered to measure the participants' attitudes and motivation. The findings revealed no significant differences across gender in subscale scores. However, participants with higher educational attainment scored significantly higher on the cognitive, behavioral, and affective attitude subscales compared to those with lower education levels. Moreover, individuals who engaged in regular physical activity exhibited significantly higher attitude and motivation scores than those who did not. Correlation analyses indicated strong, positive, and statistically significant relationships between the subdimensions of attitude and motivation. Regression analysis identified behavioral attitude as the most significant predictor of participation motivation. In conclusion, positive attitudes and high motivation levels among older adults were closely associated with regular physical activity participation. It is recommended that intervention programs should focus on enhancing the behavioral dimension and strengthening intrinsic motivation to effectively promote physical activity among the elderly.