Yb₂O₃ katkılı camların gama radyasyonu zırhlama parametrelerinin mcnp ile simülasyonu ve FNRCS değerlerinin hesaplanması
Simulation of gamma radiation shielding parameters of Yb₂O₃ doped glasses using MCNP and calculation of FNRCS values
  1. Tez No: 955257
  2. Yazar: SEVİM KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ YORULMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Radyasyonun kontrolsüz maruziyeti, insan sağlığı için ciddi riskler oluşturmaktadır. Bu çalışma, radyasyon zırhlama malzemelerinin etkinliğini değerlendirmek amacıyla Monte Carlo N-Particle (MCNP) simülasyon programını kullanarak Yb₂O₃ katkılı camların gama zırhlama parametrelerini (LAC, MAC, MFP, HVL) analiz etmektedir. Ayrıca aynı materyaller için hızlı nötron uzaklşatırma tesir kesiti (FNRCS) de hesaplanmıştır. El-Shamy ve arkadaşları (2024) tarafından üretilen 5 farklı Yb₂O₃ konsantrasyonuna sahip cam numuneler, 9 farklı gama enerjisi ve 10 farklı kalınlıkta modellenmiş; toplam 451 simülasyon gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, XCOM veri tabanı ile karşılaştırılarak doğrulanmıştır. Bulgular, Yb₂O₃ katkısının artmasıyla gama ve nötron zırhlama kapasitesinin anlamlı şekilde yükseldiğini göstermiştir. Bu çalışma, nükleer tıp ve radyasyon korunması alanlarında optimize malzeme seçimi için nicel veriler sunarken, MCNP'nin karmaşık radyasyon etkileşimlerini modellemedeki etkinliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Uncontrolled exposure to radiation poses significant risks to human health. This study evaluates the effectiveness of radiation shielding materials by analyzing the gamma shielding parameters (LAC, MAC, MFP, HVL) of Yb₂O₃-doped glasses using the Monte Carlo N-Particle (MCNP) simulation program. Additionally, the fast neutron removal cross-section (FNRCS) was calculated for the same materials. Five glass samples with different Yb₂O₃ concentrations, produced by El-Shamy et al. (2024), were modeled at 9 different gamma energies and 10 varying thicknesses, resulting in a total of 451 simulations. The obtained results were validated against the XCOM database. Findings demonstrate that increasing Yb₂O₃ content significantly enhances both gamma and neutron shielding capacity. This study provides quantitative data for optimized material selection in nuclear medicine and radiation protection fields while highlighting MCNP's efficacy in modeling complex radiation interactions.