21. yüzyıl becerilerinin kazandırılmasında Future Classroom Lab (FCL) Modeli: Çevre eğitimi ve iklim değişikliği dersi örneği
Integrating 21st century skills through the Future Classroom Lab (FCL) Model: A case study in environmental education and climate change
- Tez No: 955283
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA MİRİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Günümüzde eğitimin temel amaçlarından biri, bireylere çevreyi tanımaya, sevmeye ve korumaya yönelik davranışlar kazandırmaktır. Çevre eğitimi, toplumda çevre bilincinin geliştirilmesini amaçlayan bir süreçtir. Aynı zamanda, çevreyi korumak için gerekli bilgi ve beceriyi sağlamak, insanları çevreye duyarlı hale getirmek ve bu sonuçları izlemek amacını taşır. 21.yüzyıl dünyasında zamanın ruhunu yakalamanın, gelecek nesillere eğitim verebilmenin kısacası geleceği inşa edebilmenin alışılagelmiş modellerle mümkün olmadığı kabul edilmektedir. Bu durum eğitim ve öğretim süreçleri başta olmak üzere eğitim programları ve uygulanacak öğretim tasarımlarının güncellenmesi ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Öğrenci ve öğretmenin sınıf içindeki rollerini yeniden tanımlamak, öğrencilere 21. yüzyıl becerilerini kazandırmak, geliştirmek ve desteklemek öğrencileri yaşadığı yüzyıla hazırlamak için atılması gereken ilk adımlar olarak belirtilebilir. Bu bağlamda öğrenciyi odağa alarak onların gerçek yaşam becerilerini destekler nitelikte eğitim pedagojilerinin uygulanması ve bu pedagojileri uygulamayı kolaylaştıracak fiziksel mekânlar sunulması gerekmektedir.“Geleceğin Sınıfı Laboratuvarı”(Future Classroom Lab), 21. yüzyıl becerilerini öğrenme ve öğretme süreçlerine entegre ederek ve geleneksel sınıfların yanı sıra farklı öğrenme ortamlarının yeniden düzenlenmesini teşvik ederek değişen öğretim yaklaşımlarını desteklemek amacıyla kurulmuş esnek bir öğrenme alanıdır (EUN, 2021). Çalışma Ankara ili Mamak ilçesinde bulunan bir ortaokulun 8. sınıf öğrencileri ile çevre eğitimi ve iklim değişikliği dersi çevre sorunları ünitesinin kazanımlarının öğretiminde, Future Classroom Lab (FCL) Modeli kullanarak, 21.yüzyıl becerilerinin öğretimine etkisini öğrenmeyi hedeflemiş ve bu araştırmada karma yöntem benimsenmiştir. Araştırmanın nicel boyutu ön test-son test kontrol gruplu deneysel araştırma desenine göre tasarlanmıştır. Çalışmanın nitel boyutunda ise veriler öğrencilere yönelik hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilmiştir. Araştırma sonucuna göre, çevre eğitimi ve iklim değişikliği dersinin öğretiminde, FCL'nin, 21.yüzyıl becerilerinin öğretimini anlamlı oranda kolaylaştırdığı görülmüştür. Bu çalışma ile FCL sınıflarında 21. yüzyıl becerilerine etkisinin ortaya konması ülkemizdeki karar vericilerin, yenilikçi sınıf ortamlarına olan yatırımlarına, bu ortamların yaygınlaştırılmasına yol göstermesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, one of the main objectives of education is to provide individuals with behaviours to know, love and protect the environment. Environmental education is a process that aims to develop environmental awareness in society. At the same time, it aims to provide the necessary knowledge and skills to protect the environment, to make people sensitive to the environment and to monitor these results. In the 21st century world, it is accepted that it is not possible to capture the spirit of the time, to provide education to future generations, in short, to build the future with conventional models. This situation has revealed the need for updating education programmes and instructional designs to be implemented, especially education and training processes. Redefining the roles of students and teachers in the classroom, providing, developing and supporting students with 21st century skills can be stated as the first steps to be taken to prepare students for the century they live in. In this context, it is necessary to implement educational pedagogies that focus on students and support their real life skills and to provide physical spaces that will facilitate the implementation of these pedagogies. 'Future Classroom Lab' is a flexible learning space established to support changing teaching approaches by integrating 21st century skills into learning and teaching processes and encouraging the reorganisation of different learning environments as well as traditional classrooms. The study aimed to learn the effect of the Future Classroom Lab (FCL) Model on the teaching of 21st century skills by using the Future Classroom Lab (FCL) Model in teaching the acquisitions of the environmental problems unit of the environmental education and climate change course with the 8th grade students of a secondary school in Mamak district of Ankara province and mixed method was adopted in this research. The quantitative dimension of the study was designed according to the experimental research design with pretest-posttest control group. In the qualitative dimension of the study, the data were obtained from semi-structured interviews prepared for the students. According to the results of the study, it was seen that FCL significantly facilitated the teaching of 21st century skills in the teaching of environmental education and climate change course. With this study, it is expected that revealing the effect of FCL classrooms on 21st century skills will lead decision makers in our country to invest in innovative classroom environments and to disseminate these environments.