Eşini kaybetmiş bireylerde travma sonrası büyüme psikolojik sağlamlık ve yaşamda anlam
Posttraumatic growth, psychological resilience and meaning in life among individuals bereaved of a spouse
  1. Tez No: 955300
  2. Yazar: SALİH GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, son beş yılda eşini kaybetmiş bireylerin, sosyo demografik değişkenler (yaş, cinsiyet, eğitim durumu, çalışma durumu, algılanan ekonomik durum, medeni durum) kayıpla ilgili değişkenler (eş kayıp süresi, eş kayıp biçimi, çocuk durumu, daha önce psikolojik destek alma durumu, şu an psikolojik destek alma durumu), psikolojik sağlamlık, yaşamda anlam (anlamın varlığı ve anlam arayışı) travma sonrası büyümeyi yordama rolü incelenmiştir. Çalışmaya son 5 yılda eşini kaybetmiş 110 (61 erkek, 49 kadın) kişi katılmıştır. Araştırmanın verileri, Travma Sonrası Büyüme Ölçeği (TSBÖ), Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ), Yaşamda Anlam Ölçeği (YAÖ) ve Demografik Bilgi Formuyla elde edilmiştir. Verilerin analizi Pearson korelasyon katsayısı ve hiyerarşik regresyon analizi yöntemleriyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın bulguları; algılanan ekonomik durum, eşin kayıp nedeni, çocuk sahibi olma durumu, kayıp sonrası psikolojik destek almak, yaşamda anlam alt boyutlarından anlam varlığı ve psikolojik sağlamlığın travma sonrası büyümeyi anlamlı şekilde yordadığı bulunmuştur. Tüm bu değişkenler travma sonrası büyüme değişkenine ilişkin varyansın %72'sini açıklamaktadır. Araştırmadan elde edilen bulgular alan yazın kapsamında tartışılmıştır. İleride yapılacak araştırmalara yönelik olarak araştırmacılara ve kayıp yaşayan bireylerle çalışan uygulayıcılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigated the predictive role of sociodemographic variables (age, gender, educational level, employment status, perceived economic status, marital status), loss-related variables (time since spousal loss, cause of spouse's death, having children, history of receiving psychological support, current psychological support), psychological resilience, meaning in life, and its subdimensions (presence of meaning and search for meaning) on posttraumatic growth in individuals who have lost their spouse within the last five years. The study sample consisted of 110 (61 male, 49 female) participants who experienced spousal loss in the past five years. Data were collected using the Posttraumatic Growth Inventory (PTGI), the Brief Resilience Scale (BRS), the Meaning in Life Questionnaire (MLQ), and a Demographic Information Form. Data analysis was carried out using Pearson correlation coefficients and hierarchical regression analysis. The findings revealed that perceived economic status, cause of the spouse's death, having children, receiving psychological support after the loss, the presence of meaning, and psychological resilience significantly predicted posttraumatic growth. These variables together explained 72% of the variance in posttraumatic growth. The findings were discussed in light of the existing literature, and suggestions were offered for future research and for practitioners working with bereaved individuals.