Evre III küçük hücreli dışı akciğer kanserleri tedavisinde indüksiyon kemoterapiyi takiben kemoradyoterapi uygulanan hastalar ile başlangıçta kemoradyoterapi uygulanan hastalarda nüks paternlerinin karşılaştırılması
Comparison of recurrence patterns in patients receiving chemoradiotherapy following induction chemotherapy and patients receiving chemoradiotherapy initially in the treatment of stage III non-small cell lung cancers
- Tez No: 955305
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAVAŞ TOPUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Opere edilemeyen Evre III küçük hücreli dışı akciğer kanserinde standart tedavi definitif eş zamanlı kemoradyoterapiyi takiben idame tedavisidir. Hastalar birçok sebebe bağlı olarak standart tedaviyi alamadığında, indüksiyon kemoterapisi sonrası eş zamanlı kemoradyoterapi uygulamak da etkin bir tedavi seçeneğidir. Hangi durumda hangi tedavi yönteminin seçilmesi gerektiğini belirlemek amacıyla çalışmamızda indüksiyon kemoterapi sonrası eş zamanlı kemoradyoterapi ile eş zamanlı kemoradyoterapi rejimlerinin nüks paternlerini karşılaştırdık. Metot: Çalışmada 1 Ocak 2014 – 31 Aralık 2023 tarihleri arasında küçük hücreli dışı akciğer kanseri tanısı ile Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'nda küratif tedavi almış olan toplam 166 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. Hastalar eş zamanlı kemoradyoterapi (KRT) grubu ve indüksiyon kemoterapi sonrası kemoradyoterapi (KT+KRT) grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Grupların tedavi yanıtları ve nüks paternleri incelendi. Bulgular: Ortanca takip süresi 22,2 aydı. KRT grubu 67 hastadan; KT+KRT grubu 99 hastadan oluşuyordu. Gruplar arasında 1, 2 ve 3 yıllık genel sağkalım ve progresyonsuz sağkalım açısından anlamlı fark saptanmadı. Bulantı ve kusma yan etkileri KT+KRT grubunda daha fazlaydı (p=0.01 ve p=0.02). Her iki grupta da tedaviye parsiyel yanıt oranı daha fazlaydı; KRT grubu için %77,6, KT+KRT grubu içinse %71,7. Gruplar arasında nüks paternleri açısından anlamlı fark yoktu (p=0,707). Sonuç: Nüks paternleri açısından gruplar arasında karşılaştırma yapıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı. Eş zamanlı kemoradyoterapi tedavisini alamayan hastalarda indüksiyon kemoterapi sonrası eş zamanlı kemoradyoterapi uygulamak güvenli ve uygulanabilir görünmektedir. Sonuçların daha büyük hasta kohortuyla oluşturulan prospektif randomize çalışmalarla değerlendirilmesine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The standard treatment for inoperable Stage III non-small cell lung cancer is definitive concurrent chemoradiotherapy followed by maintenance therapy. When patients cannot receive standard therapy for a variety of reasons, concurrent chemoradiotherapy after induction chemotherapy is also an effective treatment option. To determine which treatment modality should be chosen in which situation, we compared the recurrence patterns of concurrent chemoradiotherapy and concurrent chemoradiotherapy after induction chemotherapy regimens. Methods: In this study, data of 166 patients who received curative treatment at the Department of Radiation Oncology at Dicle University Faculty of Medicine with a diagnosis of non-small cell lung cancer between January 1, 2014 and December 31, 2023 were retrospectively analyzed. The patients were divided into two groups: concurrent chemoradiotherapy (CRT) group and induction chemotherapy post-chemoradiotherapy (CT+CRT) group. Treatment responses and recurrence patterns of the groups were examined. Results: The median follow-up was 22.2 months. The CRT group consisted of 67 patients; the CT+CRT group consisted of 99 patients. No significant difference was found between the groups in terms of 1, 2, and 3-year overall survival and progression-free survival. Nausea and vomiting were more common in the CT+CRT group (p=0.01 and p=0.02). The partial response rate to treatment was higher in both groups; 77.6% for the CRT group and 71.7% for the CT+CRT group. There was no significant difference in recurrence patterns between the groups (p=0.707). Conclusion: When comparing the recurrence patterns between the groups, no statistically significant difference was found. In patients who cannot receive concurrent chemoradiotherapy, concurrent chemoradiotherapy after induction chemotherapy seems safe and feasible. The results need to be evaluated in prospective randomized studies with larger patient cohorts.