Koronavirüs aşılamasının başlangıcından itibaren yoğun bakımda yatan, entübe olan ve vefat eden koronavirüs hastalarının aşılanma durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of the vaccination status of coronavirus patients who were admitted to intensive care, intubated, and deceased since the beginning of the coronavirus vaccination
  1. Tez No: 955502
  2. Yazar: HARUN KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı COVID-19 hastalarında Koronavirüs aşısının yoğun bakımda yatan, entübe olan ve vefat eden Koronavirüs hastalarına etkisini araştırmaktır.Koronavirüse karşı aşılanmanın başlangıç tarihi olan 13.01.2021 tarihinden 13.01.2022 tarihine kadar geçen 1 yıllık süre içinde, bu hastanelerin COVID-19 yoğun bakım servislerinde tedavi gören 1.545 Koronavirüs hastası; yaş, cinsiyet, testlerinin pozitif çıktığının kaçıncı gününde yoğun bakıma yattıkları, kaçıncı gününde entübe oldukları ve kaçıncı gününde vefat ettikleri, yaptırılan Koronavirüs aşılarının dozları ve türleri açısından incelenmiştir. Hasta verilerine ulaşılırken Sağlık Bakanlığı'nın Halk Sağlığı Yönetim Sistemi (HSYS), AŞILA programı, E-Nabız verileri ile hastanelerin Hastane Bilgi Yönetim Sistemi otomasyon programlarından faydalanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler sayı ve yüzde olarak verilmiş; normal dağılıma uymayan veriler ortanca, minimum-maksimum verileri ile sunulmuştur. İstatistik anlamlılığı değerlendirmek için Mann-Withney U testi kullanılmıştır. Çalışmaya yoğun bakımda yatan ve verilerine ulaşılabilen 1.480 kişi alınmıştır. Katılımcıların yaş ortancası 69.0 (0.0-102.0) ve %54.0'i erkektir. Hastaların %45.2'si entübe edilmiş olup pozitiflik tarihinden itibaren entübasyon tarihi arasında geçen süre ortancası 8.0 (0.0-85.0) gündür. Hastaların %60.6'sı vefat etmiş olup pozitiflik tarihinden itibaren vefat tarihi arasında geçen süre ortancası 14.0 (0.0-99.0) gündür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of the Coronavirus vaccine on COVID-19 patients who are hospitalized in intensive care, intubated, and deceased.In the 1-year period from the start date of vaccination against Coronavirus, 13.01.2021, to 13.01.2022, 1,545 Coronavirus patients treated in the Coronavirus intensive care units of these hospitals were examined in terms of age, gender, the day their tests were positive and on which day they were admitted to the intensive care unit, the day they were intubated and the day they died, and the doses and types of Coronavirus vaccines administered. While accessing patient data, the Ministry of Health's Public Health Management System (HSYS), AŞILA program, E-Pulse data, and the hospitals' Hospital Information Management System automation programs were used. Descriptive statistics are given as numbers and percentages; data that do not conform to normal distribution are presented with median, minimum-maximum data. The Mann-Withney U test was used to evaluate statistical significance.The study included 1,480 individuals hospitalized in intensive care and whose data were accessible. The median age of the participants was 69.0 (0.0-102.0) and 54.0% were male. 54.8% of the patients were intubated, and the median time from the date of positivity to the date of intubation was 8.0 (0.0-86.0) days. 60.6% of the patients died, and the median time from the date of positivity to the date of death was 14.0 (0.0-99.0) days.