Gastronomide sanatsal tasarım teknikleri: Mıchelın yıldızlı restoran tabakları üzerine araştırma
Artistic design techniques in gastronomy: Research on Michelin star restaurant plates
  1. Tez No: 955576
  2. Yazar: ECE NUR BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Gastronomi; sanat, tasarım, gıda bilimi, tarih ve kültür gibi pek çok disiplini bünyesinde barındırmaktadır. Yiyecek sunumu genellikle şeflerin ressamlarla benzer teknikler kullandığı bir sanat biçimine benzetilmektedir. Tasarım ilke ve öğeleri kullanılarak oluşturulan tabak kompozisyonları, duyguları uyandırarak çok duyulu bir yemek deneyimi yaratmaktadır. Mutfak sanatı, tasarımı işlevsellikle birleştiren bir sanat biçimi olarak giderek daha fazla tanınmaktadır. Michelin rehberi, restoranlara niteliklerine göre bir, iki, üç yıldız vererek yemek yeme deneyimini değerlendirmektedir. Michelin yıldızlı restoranlarındaki yemekler, en yüksek tasarım ve sunum standartlarını örneklendirmektedir. Bu araştırmanın amacı gastronomi, sanat ve tasarım arasındaki etkileşimi ortaya çıkarmak ve gastronomi açısından mükemmelliğe ulaşmada yaratıcılığın ve sunumun önemini vurgulayarak incelemektir. Bu araştırmanın yöntemi nitel araştırma yöntemlerinden olan betimsel içerik analizi ve göstergebilim olarak belirlenmiştir. Betimsel içerik analizi verileri oluşturmada kullanılmış ve bir görsel havuz oluşturulmuştur. Çalışmanın bulgularını yorumlamak için ise göstergebilim metodundan faydalanılmıştır. Bu analizde 15 örnek incelenmiş, örneklerin seçiminde uluslararası kapsamda geçerli olan restoran derecelendirme sistemi Michelin Rehberi dikkate alınmıştır. Michelin Rehberi resmi web sitesinde yer alan bir yıldız kategorisinde 3000 restoran arasından rastgele seçilen 5 adet restoran, iki yıldız kategorisinde 497 restoran arasından rastgele seçilen 5 adet restoran, üç yıldız kategorisinde 149 restoran arasından rastgele seçilen 5 adet restoran olmak üzere toplamda 15 adet restoran tabağı belirlenmiştir. Kategorize edilen tabaklar temel tasarım ilke ve öğeleri referans alınarak göstergebilim çerçevesinde yorumlanmıştır. Michelin yıldızlı restoranların tabaklarını analiz ederek tasarım öğelerinin yenilikçi kullanımını, tasarım ilkelerindeki ustalığı ve şeflerin yaratıcılığını gün yüzüne çıkarmak temel hedeftir. Araştırma bulgularında Michelin yıldızlı restoranların tabaklarında şeflerin tasarım ilke ve elemanlarını dengeli bir şekilde kullandığı ve tabak tasarımında tasarım öğelerinin önemli bir yeri olduğu gözlemlenmiştir. Yapılan analizlerdeki öğretiler ve çıkan sonuçlar hem gastronomi sektörüne hem de gastronomi ve mutfak sanatları öğrencilerine ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Gastronomy encompasses many disciplines such as art, design, food science, history and culture. Food presentation is often likened to an art form where chefs use techniques similar to painters. Plate compositions created using design principles and elements evoke emotions and create a multi-sensory dining experience. Culinary art is increasingly recognized as an art form that combines design with functionality. The Michelin guide evaluates the dining experience by giving restaurants one, two or three stars according to their qualities. The dishes in Michelin-starred restaurants exemplify the highest standards of design and presentation. The aim of this research is to reveal the interaction between gastronomy, art and design and to examine the importance of creativity and presentation in achieving excellence in gastronomy. The method of this research was determined as descriptive content analysis and semiotics, which are qualitative research methods. Descriptive content analysis was used to create data and a visual pool was created. A total of 15 restaurant plates were determined, including 5 restaurants randomly selected from among 3000 restaurants in the one star category, 5 restaurants randomly selected from among 497 restaurants in the two star category, and 5 restaurants randomly selected from among 149 restaurants in the three star category on the official website of the Michelin Guide. The categorized plates were interpreted within the framework of semiotics, taking basic design principles and elements as reference. The main goal is to analyze the plates of Michelin-starred restaurants and reveal the innovative use of design elements, mastery of design principles, and creativity of chefs. In the research findings, it was observed that chefs used design principles and elements in a balanced manner in the plates of Michelin-starred restaurants, and design elements had an important place in plate design. The lessons learned in the analyses and the results obtained will shed light on both the gastronomy sector and gastronomy and culinary arts students.