İstatistiksel Quasi Cauchy dizileri
Statistical Quasi Cauchy sequences
- Tez No: 955590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu tezin birinci bölümünde genel tanım ve teoremler sunulmuştur. Bu tanım ve teoremlerden yararlanılarak ikinci bölümde istatistiksel yakınsaklık konusu ve İstatistiksel Cauchy dizileri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Quasi Cauchy dizileri tanım, teorem ve örneklerle ayrıntılı olarak incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise İstatistiksel Ward süreklilik ve İstatistiksel Ward kompaktlık tanımlanmış ve ilgili teoremler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this thesis, general definitions and theorems are presented.making use of these definitions and theorems,the second chapter discusses the topic of statistical convergence and statistical Cauchy sequences. In the third chapter, quasi cauchy sequences are examined in detail with definitions, theorems, and examples. In the fourth chapter, statistical ward continuity and statistical ward compactness are defined,and the related theorems are provided.