Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan çocuk ve gençlerin psikolojik sağlamlıkları ile duygusal ve psikolojik iyi oluşları arasındaki ilişkinin incelemesi
Examination of the relationship between the psychological well-being of children and young people with Attention Deficit Hyperactivity Disorder and their emotional and psychological be well
  1. Tez No: 955625
  2. Yazar: PINAR TENK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu tanısı almış bireylerin psikolojik iyi oluş ve psikolojik sağlamlık düzeylerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 7-19 yaş arasındaki 50 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcıların psikolojik iyi oluş ve psikolojik sağlamlık düzeyleri, bireylerin yaş, cinsiyet, sınıf düzeyi, anne çalışma durumu, okula devam etme durumu ve internet kullanım süresi gibi değişkenlere göre nasıl farklılaştığı araştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, psikolojik sağlamlık ile psikolojik iyi oluş arasında orta düzeyde ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Cinsiyet, yaş ve sınıf düzeyi gibi demografik özellikler açısından bakıldığında, psikolojik iyi oluş ve sağlamlık düzeyleri arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. Anne çalışma durumu, psikolojik iyi oluş üzerinde anlamlı bir farklılık yaratmıştır. Anneleri çalışan bireylerin psikolojik iyi oluş puanları daha yüksektir. Psikolojik sağlamlık açısından ise anne çalışma durumu fark yaratmamıştır. Okula devam eden bireyler, hem psikolojik iyi oluş hem de sağlamlık açısından daha yüksek ortalamalara sahiptir. Ancak bu farklar istatistiksel olarak anlamlı düzeye ulaşmamıştır. Benzer şekilde, internet kullanım süresi arttıkça bu psikolojik değişkenlerde düşüş gözlenmiştir. Özellikle 7 saat ve üzeri kullanımda bu düşüş daha belirgindir, fakat bu farklar da anlamlı bulunmamıştır. Elde edilen bu bulgular alanyazına göre tartışılmış ve çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the levels of psychological well-being and psychological resilience in individuals diagnosed with Attention Deficit and Hyperactivity Disorder (ADHD). The research employed a quantitative approach, specifically the relational survey model. The study group consisted of 50 individuals aged between 7 and 19. The research investigated how participants' levels of psychological well-being and psychological resilience varied based on factors such as age, gender, grade level, mother's employment status, school attendance, and daily internet usage duration. According to the results, there was a moderate and statistically significant relationship between psychological resilience and psychological well- being. In terms of demographic variables such as gender, age, and grade level, no statistically significant differences were found in either psychological well-being or resilience levels. The mother's employment status created a statistically significant difference in psychological well-being, with higher well-being scores observed among individuals whose mothers were employed. However, this variable did not lead to a significant difference in psychological resilience levels. Participants who regularly attended school had higher average scores in both psychological well-being and resilience, but these differences were not statistically significant. Similarly, as internet usage time increased, both psychological variables tended to decline, with the most noticeable decrease observed in those using the internet for seven or more hours per day. Nevertheless, these differences also did not reach statistical significance. The findings were discussed in light of the relevant literature, and various recommendations were proposed based on the results.