Piezo-elektrik tahrikli esnek ve çırpan kanatlı mikro hava aracı tasarımı ve deneysel incelenmesi
Design and experimental investigation of flapping wing micro air vehicle, driven by Piezo-electricity
  1. Tez No: 955693
  2. Yazar: ULAŞ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ KUŞÇU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, deneysel veriler sonucunda geliştirilen bir piezoelektrik eyleyici ile, yusufçuktan esinlenilerek tasarlanan ve üretilen mikro hava aracı (MHA) kanat çırpma mekanizması tahrik edilmiştir. Literatürdekiler gibi boyuna titreşimleri kullanmak yerine bir ucunda neodim mıknatıs bulunan iki adet boyuna seri olarak tutturulmuş kare kesitli piezoelektrik (PZT) kristal çubuğun eğilme ve burulma titreşimi, darbeli itki mekanizması (DİM) metodu uygulanarak sürekli doğrusal bir harekete çevrilmiş ve bu tez kapsamında biyobenzetim yoluyla yusufçuktan esinlenilerek tasarlanan çırpan kanatlı mikro hava aracı (ÇKMHA) kanat çırpma mekanizmasının itici gücü olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the wing flapping mechanism of a micro air vehicle (MHA), which was designed and produced by taking inspiration from dragonflies, was driven by a piezoelectric actuator developed as a result of experimental data. Instead of using longitudinal vibrations as in the literature, the bending and torsional vibrations of two longitudinally attached square-section piezoelectric (PZT) crystal rods with a neodymium magnet at one end were converted into a continuous linear motion by applying the impulse drive mechanism (PIM) method and used as the driving force of the flapping wing micro air vehicle wing mechanism designed by taking inspiration from dragonflies through biomimetic within the scope of this thesis.