Türk Vergi Sisteminde özelgelerin hukuki niteliği
Legal nature of special privileges in Turkish Tax Law
  1. Tez No: 955816
  2. Yazar: MERVE TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERKAN ÜYÜMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Türk vergi hukukunda 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nda yer alan“Mükellefin izah talebi”başlıklı madde hükmü ile mükelleflerin vergi uygulamaları sırasında şüpheye düştükleri ve tereddüt ettikleri hususlar hakkında vergi idaresinden görüş istemeleri mümkün kılınmıştır. Vergi idaresi, mükellefin görüş talep ettiği hususa ilişkin vergi mevzuatının yorumlanması sonucunda konuya ilişkin görüşünü özelge ile mükellefe bildirir. Vergi idaresinin görüşü yani özelgeler yalnızca konuya ilişkin görüş isteyen mükellefi ceza ve faizden korumakta aynı durumda olan diğer mükellefleri korumamaktaydı. Ayrıca özelge vermeye yetkili makamların farklı olmasından dolayı benzer konuya farklı özelgeler verilebilmekteydi. Ancak zaman içinde özelge müessesesine ilişkin kanun hükmünde değişiklikler yapılmış ve vergi idaresince yapılan değişikliklere ilişkin açıklamada bulunulmuş olup, yapılan düzenleme ve açıklamalar ile özelgelerin bağlayıcılığında değişiklikler meydana gelmiştir. Çalışmada özelge müessesesinde yapılan değişiklikler ile özelgelerin bağlayıcılığı ve hukuki niteliğine ilişkin değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkish tax law, with the article titled“Taxpayer's request for clarification”in the Tax Procedure Law No. 213, it is possible for taxpayers to request an opinion from the tax administration about the issues that they have doubts and hesitations during tax applications. As a result of the interpretation of the tax legislation regarding the matter for which the taxpayer requests an opinion, the tax administration notifies the taxpayer with a special tax ruling. The opinion of the tax administration, i.e. the special notices, only protected the taxpayer requesting the opinion from penalties and interest and did not protect other taxpayers in the same situation. In addition, due to the different authorities authorized to issue special notices, different special notices could be issued on similar issues. However, over time, amendments were made in the provision of law regarding the special tax ruling and regulations were made regarding the binding nature of the special tax rulings. In this study, an evaluation has been made regarding the changes in the legal nature of the special privileges as a result of the amendments made in the special privilege institution and the increase in the binding nature of the special privileges.