Sosyal medya fenomenleri tarafından yapılan reklamların tüketiciler üzerindeki etkisi: İkna bilgi modeli kapsamında deneysel bir çalışma
The effect of advertisements made by social media influencers on consumers: An experimental study within the scope of the persuasion knowledge model
  1. Tez No: 955860
  2. Yazar: MÜZEYYEN KARABATAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECİP SERDAR SEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Yaşadığımız dijital dönemde markalar farkındalık sağlamak, ürünlerini tanıtmak ve satışlarını artırmak için reklam çalışmalarını sıklıkla sosyal medya fenomenleri aracılığı ile gerçekleştirmeye başlamışlardır. Nitekim sosyal medya fenomenlerinin reklam içerikli paylaşımları tüketiciler üzerinde önemli bir etki bırakacaktır. Bu etkide ise tüketicilerin ikna bilgilerinin rolü dikkate alınması gereken bir unsurdur. Bu çalışmada sosyal medya fenomenlerinin gerçekleştirdiği reklam çalışmalarında reklam açıklamalarının ve fenomen ürün-uyumunun ikna bilgisini farklılaştırıp farklılaştırmadığı ve ikna bilgisinin tüketiciler üzerindeki etkisi irdelenmiştir. Çalışmanın amacı da tüketicileri analiz ederek fenomenlerin gerçekleştirdiği reklam çalışmalarında reklam açıklamasının ve fenomen-ürün uyumunun ikna bilgisini farklılaştırıp farklılaştırmadığını ve ikna bilgi seviyesinin reklama yönelik tutumu, reklama yönelik tepkiyi farklılaştırıp farklılaştırmadığını sosyal medya kullanıcıları nezdinde incelemektir. Çalışmanın amacı doğrultusunda 18-34 yaş aralığındaki sosyal medya kullanıcıları üzerinde 3x2 faktöriyel desende bir deneysel araştırma gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 480 kişi katılmıştır. Katılımcılardan elde edilen verileri test etmek için Bağımsız Örneklem t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), İki Faktörlü Varyans Analizi (Two Way Anova) ve Pearson Korelasyon Testi kullanılmıştır. Analiz sonucunda sosyal medya fenomenlerinin gerçekleştirdiği reklam çalışmalarına yönelik katılımcıların ikna bilgilerinin reklam açıklama türü ve fenomen-ürün uyumuna göre anlamlı bir farklılık gösterdiği, reklama yönelik tutumun ikna bilgi seviyesine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği, reklama yönelik tepkinin ise ikna bilgi seviyesine göre anlamlı bir farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca ikna bilgisi ile reklama yönelik tutum arasında negatif yönlü, reklama yönelik tutum ile reklama yönelik tepki arasında pozitif yönlü bir ilişkinin bulunduğu sonucuna ulaşılırken ikna bilgisi ile reklama yönelik tepki arasında anlamlı bir ilişkinin bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the digital era we live in, brands have begun to carry out their advertising activities frequently through social media influencers in order to raise awareness, introduce their products and increase their sales. As a matter of fact, the advertising content posts of social media influencers will have a significant impact on consumers. In this effect, the role of consumers' persuasion knowledge is an element that should be taken into consideration. In this study, it was examined whether the advertising descriptions and influencer-product congruence differentiate the persuasion knowledge in the advertising works carried out by social media influencer and the effect of the persuasion knowledge on consumers. The aim of the study is to analyze consumers and examine whether the advertisement description and the influencer-product congruence in the advertising works carried out by the influencers differentiate the persuasion knowledge and whether the level of persuasion knowledge differentiates the attitude towards the advertisement and the reaction towards the advertisement among the social media users. In line with the purpose of the study, an experimental research was conducted with a 3x2 factorial design on social media users between the ages of 18-34. 480 people participated in the study. Independent Samples t-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Two-Factor Analysis of Variance (Two Way Anova) and Pearson Correlation Tests were used to test the data obtained from the participants. As a result of the analysis, it was concluded that the participants' persuasion knowledge regarding the advertising activities carried out by social media influencers showed a significant difference according to the advertisement description type and influencer-product congruence, the attitude towards the advertisement showed a significant difference according to the level of persuasion knowledge, and the reaction towards the advertisement did not show a significant difference according to the level of persuasion knowledge. In addition, it was concluded that there was a negative relationship between persuasion knowledge and attitude towards the advertisement, a positive relationship between attitude towards the advertisement and reaction to the advertisement, while there was no significant relationship between persuasion knowledge and reaction to the advertisement.