Yapı kimyasalları sektöründe entegre Bulanık SWARA ve Bulanık TOPSIS yöntemleriyle yeşil tedarikçi seçimi
Green supplier selection in the construction chemicals sector with integrated Fuzzy SWARA and Fuzzy TOPSIS methods
  1. Tez No: 955877
  2. Yazar: ECE AKDOMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezde, yapı kimyasalları sektöründe sürdürülebilirlik odaklı tedarikçi seçimi, çok kriterli karar verme yöntemleriyle ele alınmıştır. Çalışmada, çevresel etkilerin azaltılması, kaynak verimliliği, yeşil inovasyon gibi sürdürülebilirlik kriterlerini dikkate alan 19 değerlendirme ölçütü belirlenmiştir. Öncelikle bu kriterlerin göreli önem düzeyleri, uzman görüşlerine dayanarak Bulanık SWARA yöntemi ile ağırlıklandırılmıştır. Daha sonra, sektörde faaliyet gösteren beş tedarikçiye ilişkin veriler, Bulanık TOPSIS yöntemiyle analiz edilerek tedarikçilerin sıralaması yapılmıştır. Bu bütünleşik yaklaşım hem belirsizlikleri hem de uzman görüş farklılıklarını dikkate alan esnek ve sistematik bir karar destek modeli sunmaktadır. Elde edilen sonuçlar, yapı kimyasalları sektöründe yeşil tedarikçi seçim sürecinin sayısal yöntemler aracılığıyla sistematik bir yaklaşımla desteklenebileceğini göstermektedir. Bu bağlamda çalışma, sürdürülebilir tedarik zinciri yönetimine katkı sağlamayı ve sektördeki karar vericilere yol göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, sustainability-oriented supplier selection in the construction chemicals sector is addressed using multi-criteria decision-making methods. In the study, 19 evaluation criteria were determined by considering sustainability factors such as reducing environmental impacts, resource efficiency, and green innovation. First, the relative importance levels of these criteria were weighted using the Fuzzy SWARA method based on expert opinions. Then, data related to five suppliers operating in the sector were analyzed using the Fuzzy TOPSIS method, and the suppliers were ranked accordingly. This integrated approach offers a flexible and systematic decision support model that takes into account both uncertainties and differences in expert judgments. The results indicate that the green supplier selection process in the construction chemicals sector can be supported through a systematic approach enabled by quantitative methods. In this context, the study aims to contribute to sustainable supply chain management and guide decision-makers in the sector.