Avrupa Birliği'nde anayasal çoğulculuk
Constitutional pluralism in the European Union
  1. Tez No: 955881
  2. Yazar: SHABNAM HEWAD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE DERYA ORMANOĞLU DURANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çok düzeyli hukuki yapıların ve ulus ötesi yargı kurumlarının arttığı günümüz dünyasında, farklı hukuk düzenlerinin koordinasyonu her zamankinden daha önemli hale gelmiştir. Bu araştırma, Avrupa'da anayasal çoğulculuğun nasıl işlediğine dair temel soruyu ve bunun çok düzeyli Avrupa hukuk düzeni üzerindeki etkilerini incelemektedir. Tez öncelikle AB üye devletlerinin anayasa mahkemeleri ile Avrupa Birliği Adalet Divanı (ABAD) arasındaki etkileşimin teorik ve pratik analizine odaklanmaktadır. Analitik araştırma yöntemi, teorik kaynakların, yasal belgelerin ve önde gelen yargı görüşlerinin eleştirel bir incelemesine dayanmaktadır. Bu çalışma, anayasal çoğulculuğun bir yandan ulusal hukuk sistemlerinin çeşitliliğine saygı gösterilmesi ve hukuki bir arada yaşama kapasitesi sağlarken, diğer yandan temel hakların, kurumsal yetki sınırlarının ve Avrupa Birliği'nin hukuki birliğinin yorumlanmasında temel zorluklar yarattığını ortaya koymaktadır. Taricco, Weiss, Melloni ve Solange davaları gibi pratik örnekler, ulusal ve uluslarüstü düzeyler arasındaki yorumsal ve kurumsal çatışmaları göstermektedir. Araştırma, Avrupa'da anayasal çoğulculuğun sürdürülebilirliği ve etkinliğinin, ulusal yasal özerklik ile AB yasal düzeninin tutarlılığını dengeleyen yorumsal, kurumsal ve diyaloğa dayalı çerçevelerin oluşturulmasına bağlı olduğu sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, where multi-level legal structures and transnational judicial institutions are growing, coordinating different legal orders has become more important than ever. This research examines the fundamental question of how constitutional pluralism works in Europe and investigates its implications for the multi-level European legal order. The thesis primarily focuses on the theoretical and practical analysis of the interaction between the constitutional courts of EU member states and the Court of Justice of the European Union (CJEU). The analytical research method is based on a critical review of theoretical sources, legal documents, and prominent judicial opinions. This study reveals that constitutional pluralism simultaneously provides the capacity for legal coexistence and respect for the diversity of national legal systems while creating fundamental challenges in interpreting fundamental rights, institutional competence limits, and the legal unity of the European Union. Practical examples, such as the Taricco, Weiss, Melloni, and Solange cases, illustrate interpretive and institutional conflicts between national and supranational levels. The research concludes that constitutional pluralism's sustainability and effectiveness in Europe depend on creating interpretive, institutional, and dialogue-based frameworks that balance national legal autonomy and EU legal order coherence.