Cerrahi hemşirelerin karşılaştığı nezaketsizliğin işten ayrılma niyetlerine etkisinde çalışma ortamının aracılık rolü
The mediating role of work environment on the effect of incivility on turnover intentions of surgical nurses
- Tez No: 956100
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ÖZTÜRK YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez çalışması cerrahi hemşirelerin karşılaştığı nezaketsizliğin işten ayrılma niyetine etkisinde çalışma ortamının aracı rolünün incelenmesi amacı ile yordayıcı bir araştırma olarak planlanıp uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul ili Anadolu Yakası'nda bulunan iki kamu hastanesinin cerrahi birimlerinde çalışan ve araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 280 hemşire oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak; araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu, Hemşirelik İş İndeksi- Hemşirelik Çalışma Ortamını Değerlendirme Ölçeği, Hemşirelikte Nezaketsizlik Ölçeği ve Hemşire İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmanın analizinde; Bağımsız Örneklem T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Pos Hoc Tukey testi, Pearson Korelasyon Analizi ve Process Macro (Model 4) kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda; Hemşirelikte Nezaketsizlik Ölçeği genel puan ortalaması 124,70±30,02, Hemşirelik İş İndeksi- Hemşirelik Çalışma Ortamını Değerlendirme Ölçeği genel puan ortalaması 2,40±0,50, Hemşire İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği puan ortalaması 37,67±7,84 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis study was planned and applied as a predictive research with the aim of examining the role of the working environment in the effect of the impunity faced by surgical nurses on the intention of leaving the job. The sample of the research was created by 280 nurses who worked in the surgical units of two public hospitals located in the Anatolian Side of Istanbul and voluntarily agreed to participate in the research. As a data collection tool in the research; with the Personal Information Form created by the researcher, Nursing Job Index-Assessment of the Nursing Working Environment Scale, Nursing Disability Scale and Nurse Intent to Leave Work Scale. In the analysis of the research; Independent Sampling T Test, One Way Variance Analysis, Pos Hoc Tukey test, Pearson Correlation Analysis and Process Macro (Model 4) were used.