Uzaktan eğitimde internet kullanımı
The Use of internet in distance
  1. Tez No: 128021
  2. Yazar: MEHMET AKGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAMİ NALÇACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Eğitimde iletişim teknolojilerinin kullanımı, özellikle uzaktan eğitim konusunda yapılan araştırmalar nedeniyle gündemdeki yerini korumaya devam etmektedir.. Uzaktan eğitim teknolojik olarak yeni fakat uygulama olarak köklü bir olgudur. Zaman, mekan, malzeme, öğretmen vb. kısıtlamaları katı değildir. Uzaktan eğitim her an ve sınırsız öğrenme ortamını beraberinde taşımaktadır. Yalnız başına bile bu nitelikler, yöneticilerin ilgilerini çekmektedir. Bilim ve teknolojideki gelişmeler, her meslekte yeni bilgi ve teknolojileri öğrenmeyi ve çalışanların bu konularda yetiştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Bilgi toplumunda örgütler, artık çalışanlarında, çok yönlü beceri sahibi, karmaşık örgüt içi ve dışı ilişkileri kavrayabilen yeterlilikler ve etkili takım çalışmasına uyma yeteneği aramaktadır. Günümüzde yeni teknolojilerin kullanılması ve yayılmasında, insan kaynaklarının çok önemli bir rolü olduğu kabul edilmektedir. Son yıllarda gelişme gösteren ağ protokolleri ve bu protokollerin uluslararası boyutlara ulaşması uzaktan eğitim uygulamalarına yeni bir uygulama alanı meydana getirmiştir. Uzaktan eğitim; öğrenci ve öğretim elemanlarının farklı coğrafi mekanlarda olduğu, ders malzemesi aktarımı ve etkileşimin teknolojiden yararlanılarak gerçekleştirildiği eğitim biçimidir. Son 20 yıl içerisinde farklı kıtalarda Internet alt yapısını tamamlamış farklı ülkelerde Internet tabanlı uzaktan eğitim yöntemleri farklı modeller uygulanarak geliştirilmiş ve uzaktan eğitim adına ileri düzeyde gelişme kaydedilmiştir. İnternet son yüzyıl içinde üretilen en değerli ve en önemli eğitim sistemlerinden biri olup, uzaktan eğitim modelinin ana unsuru konumuna gelmiştir. Günümüzde Internet bir çok kişi tarafından kullanılmakta ve daha da artan taleple uzaktan eğitim sisteminin gelişmesinde rol oynamaya devam etmektedir. Son yılların en önemli iletişim araçları olan bilgisayar ve internet ; içinde bulunduğumuz yüzyılın da en önemli öğesi olmaya adaydır. Bu modeller ve yöntemler, kurumlar arasında standardize edilmiş sistemler ile yürütülmekle beraber internetin bireylere özgür eğitim ortamları sağlaması, kullanıcıların birbirleri arasında sürekli değişen ve ihtiyaca cevap verebilecek düzeyde eğitim ortamları da sağlaması, bireyler arası uzaktan eğitim modellerinin geliştirilebileceğine ilişkin en güzel Örneklerini oluşturmaktadır. internet; bilgisayarlar arasında geçiş yapma imkanı tanıyan, bilgi değişiminde ve iletiminde kullanılan en büyük bilgisayar ağıdır. Coğrafi sınır tanımaksızın, internete bağlı olan her bilgisayar birbirleriyle ilişki kurabildiğinden, Internet kullanıcıları şu hizmetlerden yararlanabilmektedir; 139Bilgi merkezlerinin kataloglarını, bilimsel makaleleri ve raporları inceleme; 1. Çeşitli konularla ilgili olarak, bütün ülkelerden kişiler arasında gerçekleşen tartışmalara katılma, 2. Elektronik dergilerden ve duyuru bültenlerinden yararlanma; 3. Haberleşmek üzere elektronik postayı kullanma, 4. Uzaktan veri tabanlarına ulaşma, 5. Bir bilgisayardan diğerine dosya aktarma ve veri değiştirme, 6. Araştırma ve yayın yapma, 7. Bireysel iletişim ve eğlenceli etkinlikte bulunma; 8. Yazı, grafik görüntüsü, ses ve canlandırma içeren çoklu ortam multimedya'daki bilgiden faydalanma. Uzaktan eğitimi destekleyen kurumların, ortamların ve yöntemlerin ortaya çıkması ve/veya kullanılması ile; 1. Bilgi patlaması, 2. Bilgi iletiminin gerekliliği, 3. Yeni teknolojilerin kullanılması, 4. Öğrenme, öğretme süreçlerinin ve eğitim hizmetlerinin bireyi temel olarak duyduğu ihtiyaçları karşılamaya yönetilmesi, 5. Eğitim ortamların çeşitlenmesi ve geniş boyutlara ulaşması, 6. Program düzenlemede çağdaş yönetimlerin uygulanması, gerçekleşmektedir, Genel olarak UE uygulamalarıyla verilen hizmetler; 1. Okuma yazma öğretmeye, 2. Temel eğitime dayalı yaygın mesleki eğitime, 3. YÖK'larına hazırlıktan, doktora üstü düzeylere kadar tüm eğitim kademelerine, 4. Yetişkinlerin beceri kazanmasına, 5. Hizmetçi eğitime, 6. Geleneksel eğitim hizmetleri ile bütünleşerek kültürel değerlerin kazandırılmasına ve korunmasına, 7. Yaşam boyu eğitime yönelik olmaktadır, 140
Özet (Çeviri)
SUMMARY The use of communication technologies in education has been keeping its' position on agenda especially due to the researches on distance education. Distance education has a new meaning in technological aspect, but has a deeper phenomenon in its' practical aspect. Its' limitations on time, space, tool, instructor, etc. are not solid. Distance education comes along with a continuous and unlimited learning environment. Even only its' those qualifications attracts administrators. Because of the developments in science and technology, it's mandatory for employees of any profession to learn the new information and technologies. In information society, organizations are looking for employees who are skillful and wise enough to understand inner and outer complex relations in a group. Nowadays, human researches are expected to have most important role in using and spreading new technologies. In recent years development of net protocols and reaching international standards have formed a new application area. The distance education is a kind of education forms those students and instructors are in different geographic places; lesson stuff transportation and interaction are made in assistance with the technology. In different continents and in different countries which are fully completed their Internet substructure have been developed interest remote education methods using different types of models out. They have made an advanced level of improvements in then name of Internet in the last 20 years. Internet, which is one of the most important, and one of the most precious education systems, has become the main element in the last century. Nowadays, Internet is used by many people and continuously takes part in improvement of the remote educations system more increasing demand. Computer and Internet, which are the most important communications means of last years, are candidates to become the most important element of our century too. Although this models and methods are performed by standardized systems, they made the most beautiful samples of providing free education areas and developing remote education models between people. Internet is the biggest computer network, which makes transportation between computers that is used in changing and transporter the information. Without any geographical borders as a result of every computer connects to the Internet can be related to each other Internet users can get the following kind of services. 1411. To investigate the info service catalog scientifical articles and reports. 2. To join the meanings involving several types of topics between people coming from all countries. 3. To benefit from electronic magazines and announcement reports. 4. To use e-mail to be able to communicate. 5. To reach databases from abroad. 6. To transfer a file and change data from one computer to another. 7. Investigating and publishing. 8. Personnel communication and making funny activities. 9. To benefit from multimedia which contains writings, graphical images, sounds, and performings. To take place in and/or to use the associations, areas and methods those are supporting the distance education. a. Information explosion. b. Necessity of information transfer. c. Using new technologies. d. To direct learning, teaching process and education services to afford the main necessity of the individual. e. Making education environment various and reaching them to large dimensions. f. Apply advanced management to arrange the program be turned out to be true. Usually given services with remote education includes: a. To reach writing and reading. b. Basic education basis wide spread professional education. c. All of the education levels from preparing to High Education Associations to up level Ph.D.'s. d. Taking ability of adults. e. Educating servers. f. Getting and protecting traditional education services with connecting cultural values. g. Education for a lifetime. 142