Ebeveynlerin gelişim yetersizliği olan çocuklarına ilişkin sharenting davranışlarının incelenmesi
Investigation of parents' sharenting behaviors of their children with developmental disabilities
- Tez No: 956313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Araştırmanın amacı gelişim yetersizliği olan çocuk sahibi ebeveynlerin çocuklarını sosyal medyada paylaşarak çocukları hakkında bilgileri kamuya açık hale getirmesi (sharenting) olgusunu Türkiye bağlamında incelemek ve bu konudaki görüşlerini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda araştırmada, var olan durumu derinlemesine inceleme fırsatı sunan nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmada gözlem, yarı yapılandırılmış görüşme, odak grup görüşmesi ve araştırmacı günlüğü teknikleriyle veri toplanmıştır. Tümevarım yoluyla analiz edilen verilerden elde edilen bulgular ebeveynlerin sosyal medya paylaşımlarıyla sosyal destek edindiğini, dayanışma ağı oluşturduğunu, arşivlemeye olanak sağladığını, diğer ebeveynlerin bilgi ve deneyimleriyle yeni bilgiler edindiğini, toplumsal farkındalığı sağlamaya çalıştığını göstermiştir. Ancak ebeveynlerin çocuklarını sosyal medyada paylaşması sonucu oluşabilecek riskler konusunda yeterli bilgi ve farkındalıkları olmadığı, çocuklarını hem çevrim içi hem de çevrim dışı olarak birtakım risklere bilinçsizce maruz bıraktığı, sosyal medyayı farklı çıkarlar için kullanabildikleri de görülmüştür. Bu sonuçlar doğrultusunda ebeveynlerin güvenli sosyal medya kullanım bilgisine sahip olmadığı ve önemli düzeyde eğitim gereksinimi olduğu ortaya çıkmıştır. İleri araştırmalarda ebeveynlere güvenli sosyal medya kullanımının öğretimi ve çocukların çevrim içi güvenliğine yönelik müdahale programları geliştirmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the concept of sharenting, which refers that parents of children with developmental disabilities make information about their children public by sharing their children on social media, in the context of Türkiye and reveal their views on this issue. For this purpose, case study design, one of the qualitative research methods that provides the oppurtunity to examine the existing situation in depth, was used in the research. Data were collected through observation, semi-structured interviews, focus group interviews and researcher diary techniques. The findings obtained from the data analyzed inductively showed that parents gained social support through social media sharings, created a solidarity network, enabled archiving, provided new knowledge through the knowledge and experiences of other parents, and tried to ensure social awareness. However, it was also observed that parents do not have enough knowledge and awareness about the risks that may occur as a consequence of sharing their children on social media, unconsciously expose their children to some risks both online and offline, and use social media for different interests. In line with usage knowledge and there is a significant need for education. Further research should develop intervention programs to teach parents about safe social media use and children's online safety.