A design study for investigating and improving competencies in teaching proof
İspat öğretim yeterliliklerinin araştırılması ve geliştirilmesine yönelik bir tasarım çalışması
- Tez No: 956449
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ERKTİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu çalışmanın amacı öğretmen adaylarını ispat öğretmeye hazırlamak için gerekli bilgi ve becerileri sunmak amacıyla bir program hazırlamak ve bu programı uygulamaktır. Tasarlanan programı şekillendirmek amacıyla matematik eğitimine, öğretmen yetiştirmeye ve öğretmenlerin profesyonel gelişim fırsatlarına yön veren eğitim politikaları incelenmiştir. Matematik ve matematik eğitimi alanındaki sekiz uzmanla görüşmeler yapılmıştır. Öğretmen adaylarının ispat bilgileri ve ispata yönelik inançları geliştirilen veri toplama araçları aracılığıyla edinilmiştir. Alan bilgisi ve pedagojik alan bilgisi odaklı iki modülden oluşan program sekiz hafta boyunca iki farklı öğretmen adayı grubuna uygulanmıştır. İkinci döngüdeki uygulamalar ilk döngüyü bir hafta sonra takip etmiştir. Programdaki katılımcıların öğrenme süreçleri uygulama sırasındaki performansların gözlemlenmesiyle ve yapılan sınavlarla değerlendirilmiştir. Programın sonunda katılımcılar geometri kazanımlarına yönelik ispat temelli etkinlikler tasarlamış ve bir öğrenciye geometri ispatlarını öğretmişlerdir. On katılımcı ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler, programın etkililiği ve öğrenme süreçleri hakkında geri bildirim sağlamıştır. Program sonunda öğretmen adaylarının ispat ve ispat öğretimi konusundaki bilgilerinin geliştiği gözlemlenmiştir. Öğretmen adaylarının ispat yapmaya ve öğrencilerin ispat becerilerine yönelik inançları olumlu yönde gelişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This design study aims to develop and implement a program to equip preservice teachers with the knowledge and skills necessary to prepare them to teach proof. The educational policies that guide mathematics education, teacher preparation, and professional development opportunities were examined to shape the designed program. Eight experts in mathematics and mathematics education were interviewed. Preservice teachers' proof knowledge and beliefs on proof were obtained through developed data collection tools. The program, consisting of two modules on content and pedagogical content knowledge, was implemented for eight weeks for two groups of preservice teachers in two cycles. The implementations in the second cycle followed the first cycle one week later. The learning processes of the participants in the program were evaluated by observations of their performances and through quizzes and exams. At the end of the program, the participants designed proof-based activities for geometry objectives and taught geometry proofs to a student. Semi-structured interviews with ten participants provided feedback on the effectiveness of the program and the learning processes. At the end of the program, it was observed that preservice teachers' knowledge about proof and teaching proof improved. Preservice teachers' beliefs about constructing proof and students' proof skills developed positively.