0-18 yaş grubu kız çocuk sahibi sağlık çalışanlarının HPV ve HPV aşısı hakkındaki bilgi tutum davranışlarının incelenmesi
Examination of the knowledge, attitudes and behaviors of health workers with girls aged 0-18 about HPV and HPV vaccine
  1. Tez No: 956599
  2. Yazar: SALİH TOPLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DİDEM ESEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi'nde görev yapan, 0-18 yaş aralığında kız çocuğu sahibi sağlık çalışanlarının HPV ve HPV aşısına yönelik bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Tanımlayıcı-kesitsel tipteki araştırma, 01.03.2025 ile 01.05.2025 tarihleri arasında yürütülmüştür. Evreni,Prof.Dr.Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesinde görev yapan 0-18 yaş aralığında kız çocuğu sahibi olan sağlık çalışanları oluşturmuştur. Bilgilendirilmiş onam formunu imzalayan ve anketin tamamını yanıtlayan 184 ebeveyn çalışmaya dahil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak, sosyodemografik bilgiler ile HPV ve HPV aşısına yönelik bilgi ve tutumları sorgulayan sorular ile Karolina HPV Aşılama Tutumları ve İnançları Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS programında analiz edilmiştir. BULGULAR: Katılımcıların %50'si kadındı ve yaş ortalaması 38,83±9,67 idi. Katılımcıların %48.4'ünün kendilerine HPV aşısı yaptırmamıştı. 9 yaş ve üzeri kız çocuğu olanların %43.5'i çocuklarına HPV aşısı yaptırmıştır. HPV hakkındaki bilgi düzeyleri en çok internet aracılığıyla edinilmişti (%37,7). Ortalama bilgi puanı 4,50±3,16 iken, tüm bilgi sorularını doğru yanıtlayan oranı yalnızca %4,4'tü. Bilgi puanları ile cinsiyet, eğitim düzeyi, gelir durumu, meslek gibi birçok sosyodemografik değişken arasında anlamlı ilişki bulundu. KHATİ ölçeği ortalama puanı 34,76±5,82 olarak saptandı. Bilgi düzeyi yüksek olan bireylerin tutum puanlarının da daha yüksek olduğu belirlendi. SONUÇ: HPV ve HPV aşısına yönelik bilgi eksiklikleri, tutum ve davranışları doğrudan etkilemektedir. Sağlık çalışanlarının bilgi düzeylerinin artırılması, hizmet içi eğitimlerin yaygınlaştırılması ve güvenilir kaynaklarla farkındalık oluşturulması; HPV aşılamasının yaygınlaşmasında kritik öneme sahiptir. ANAHTAR KELİMELER: HPV aşıları,Ebeveyn davranışı, Sağlık personeli, Sağlık personelinin tutumu
Özet (Çeviri)
PURPOSE: This study aims to evaluate the knowledge, attitudes, and behaviors of healthcare professionals working at Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital in Istanbul who have daughters aged 0–18, regarding HPV and the HPV vaccine. METHODS: This descriptive cross-sectional study was conducted between June 1, 2021, and February 1, 2022. The study population consisted of healthcare workers at the aforementioned hospital who had daughters aged between 0 and 18 years. A total of 394 parents who signed the informed consent form and completed the questionnaire were included. The data collection tool comprised sociodemographic questions, items assessing knowledge and attitudes about HPV and the HPV vaccine, and the Carolina HPV Immunization Attitudes and Beliefs Scale (CHIAS). Data were analyzed using the SPSS software. RESULTS: Among the participants, 77.1% were female, and the mean age was 38.03±8.79 years. Of the participants, 97.9% had not received the HPV vaccine themselves. Only 7.8% of those with daughters aged 9 or older had their children vaccinated. The primary source of information about HPV was the internet (37.7%). The average knowledge score was 4.50±3.16, while only 4.4% of participants answered all knowledge questions correctly. A statistically significant relationship was found between knowledge scores and variables such as gender, education level, income status, and occupation. The mean CHIAS score was 34.76±5.82. Participants with higher knowledge levels had significantly more positive attitudes toward the HPV vaccine. CONCLUSION: Deficiencies in knowledge about HPV and the HPV vaccine directly influence attitudes and behaviors. Increasing the knowledge level of healthcare professionals, expanding in-service training, and promoting awareness through reliable sources are of critical importance in enhancing HPV vaccination rates. KEYWORDS: HPV vaccines, parental behavior, healthcare personnel, healthcare workers' attitudes DİZİN TER