The impact of perceived social support and cognitive control and flexibility on psychological well-being in seafarers
Denizcilerde algılanan sosyal destek ve bilişsel kontrol ve esnekliğin psikolojik iyi oluşlarına etkisi
- Tez No: 956754
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI BÜŞRA AKÇABOZAN KAYABOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, gemideki pozisyonun, algılanan sosyal destek ile bilişsel kontrol ve esnekliğin psikolojik iyi oluş üzerindeki rolünü Türk denizciler örnekleminde incelemektir. Çalışma yordayıcı ilişkisel araştırma modeli temel alınarak desenlenmiştir. Araştırma 20-66 yaş aralığında, 498 denizci (%93.6 erkek, %6.4 kadın) ile yürütülmüştür. Katılımcılar Demografik Bilgi Formu, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Bilişsel Kontrol ve Esneklik Ölçeği'ni yanıtlamıştır. Veriler SPSS 25.0 programı aracılığıyla ikili korelasyon ve çoklu regresyon analizleriyle değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, bilişsel kontrol, esneklik, algılanan aile desteği ve algılanan arkadaş desteğinin psikolojik iyi oluşun anlamlı yordayıcıları olduğunu ortaya koymuştur. Buna karşılık, gemideki pozisyon (güverte zabiti, makine zabiti ve mürettebat) psikolojik iyi oluşu anlamlı düzeyde yordamamıştır. Bilişsel kontrol ve algılanan arkadaş desteği en güçlü yordayıcılar olarak öne çıkmıştır. Elde edilen sonuçlar mevcut literatür çerçevesinde tartışılmış ve ileride yapılacak araştırmalar ile uygulamalara yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the roles of position on board, perceived social support, and cognitive control and flexibility on psychological well-being in a sample of Turkish seafarers. The study was designed as a predictive correlational research model. A total of 498 seafarers (93.6% male; 6.4% female) aged between 20 and 66 participated in the study. Participants completed the Demographic Information Form, the Psychological Well-Being Scale, the Multidimensional Scale of Perceived Social Support, and the Cognitive Control and Flexibility Questionnaire. Data were analyzed using bivariate correlation and multiple regression analyses via SPSS 25.0. The findings revealed that cognitive control, flexibilty, perceived family support, and perceived friend support significantly predicted psychological well-being. On the other hand, position on board (deck officer, engine officer, and crew) did not significantly predict psychological well-being. Cognitive control and perceived friend support emerged as the strongest predictors. The results were discussed in the light of the existing literature, and several recommendations were provided for future research and practice.