Integrating positive psychology into EFL classrooms: Effects on young learners' wellbeing, motivation, and self-efficacy
İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten sınıflarda pozitif psikolojinin entegrasyonu: Küçük yaş öğrencilerinin iyi oluşu, motivasyonu ve öz-yeterliği üzerindeki etkileri
- Tez No: 956768
- Danışmanlar: PROF. DR. ENİSA MEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, Pozitif Psikoloji'nin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen küçük yaş grubu öğrencilerinin iyi oluş, motivasyon ve öz-yeterlik üzerindeki etkilerini incelemektedir. Araştırma, İstanbul'daki özel bir ilkokulda ikinci sınıf öğrencileriyle yürütülmüş ve beş haftalık bir uygulama sürecini kapsamıştır. Nitel verilerin ön planda olduğu ve nicel verilerin destekleyici rol üstlendiği bir gömülü karma yöntem deseninin benimsendiği çalışmada, Seligman'ın PERMA modeli (2011) temel alınarak olumlu duygular, katılım, ilişkiler, anlam ve başarı boyutlarına odaklanarak sınıf içi etkinlikler EFL (İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenme) bağlamına uyarlanmıştır. Nicel veriler PERMA Profili, Motive Edilmiş Davranış ve Çaba Enstrümanı ve İngilizce Öz Yeterlilik anketi kullanılarak toplanırken; nitel veriler öğrenci odak grup görüşmeleri ve öğretmen gözlem günlüğü aracılığıyla elde edilmiştir. Nicel bulgular, deney grubunun iyi oluş, motivasyon ve öz-yeterlik puanında sınırlı ya da istatiksel olarak anlamlı olmayan değişiklikler göstermiştir. Ancak nitel veriler, öğrencilerin duygusal deneyimlerinde belirgin gelişmeler olduğunu ortaya koymuştur. Bu sonuçlar Pozitif Psikoloji temelli uygulamaların EFL sınıflarında duygusal açıdan destekleyici ve motive edici bir öğrenme ortamı oluşturabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of integrating Positive Psychology into English as a Foreign Language (EFL) instruction on young learners' well-being, motivation, and self-efficacy. Employing an embedded mixed method with a QUAL-QUAN orientation, the study conducted over a five-week intervention with second-grade students at a private primary school in Istanbul, Turkey. The intervention was grounded in Seligman's PERMA model (2011), focusing on the development of positive emotions, engagement, relationships, meaning, and accomplishment through classroom activities designed to the EFL context. While the quantitative data were collected using the PERMA Profiler, The Motivated Behavior and Effort Instrument, and Questionnaire of English Self-Efficacy, the qualitative data were obtained through focus group interviews and teacher's journal notes. The quantitative results revealed limited or statistically non-significant changes in the wellbeing, motivation, and self-efficacy scores of the experimental group. However, the qualitative findings highlighted notable improvements in students' emotional experiences. These outcomes suggest that Positive Psychology interventions can foster a more emotionally supportive and motivating classroom environment for young EFL learners.