Kızılcık takviyesinin reformer pilates performansı üzerinde etkisi
The effect of cranberry supplemantation on reformer pilates performance
  1. Tez No: 956898
  2. Yazar: ŞEVVAL SERDEM TEKEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN GARİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüzde egzersiz performansını artırmak ve toparlanma sürecini desteklemek amacıyla doğal antioksidan kaynaklara olan ilgi artmaktadır. Özellikle polifenol ve antosiyanin açısından zengin meyveler, oksidatif stresin azaltılması ve kas ağrısının giderilmesinde umut vadetmektedir. Bu tez çalışmasında, antosiyanin içeriği yüksek kızılcık (Cornus mas) takviyesinin reformer pilates yapan sağlıklı kadın bireylerde fiziksel performans, ağrı algısı ve vücut kompozisyonu üzerindeki etkileri incelenmiştir. Mart-Mayıs 2025 tarihleri arasında Giresun'daki özel bir pilates stüdyosunda yürütülen randomize, plasebo kontrollü, tek kör ve çapraz geçişli bu çalışmaya, 18–45 yaş arasında olan ve en az 4 haftadır düzenli reformer pilates yapan 26 kadın gönüllü katılmıştır. Katılımcılara iki hafta süreyle günlük 250 mg antosiyanin içeren kızılcık tozu veya plasebo verilmiş, ardından arınma süreci sonrası gruplar çaprazlanmıştır. Performans testleri (plank, yan plank, squat, mekik), VAS ağrı düzeyleri ve antropometrik ölçümler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been growing interest in natural antioxidant sources to enhance exercise performance and support post-exercise recovery. Fruits rich in polyphenols and anthocyanins have shown potential in reducing oxidative stress and perceived muscle soreness. This thesis aimed to evaluate the effects of Cornelian cherry (Cornus mas), known for its high anthocyanin content, on physical performance, pain perception, and body composition in healthy women practicing reformer Pilates. The study was conducted between March and May 2025 in a private Pilates studio in Giresun using a randomized, placebo-controlled, single-blind, and crossover design. A total of 26 healthy women aged 18–45 who had been practicing reformer Pilates for at least four weeks voluntarily participated. Participants received either 250 mg/day of anthocyanin-rich Cornelian cherry powder or a placebo for two weeks, followed by a washout period and crossover. Performance tests (plank, side plank, squat, sit-up), Visual Analog Scale (VAS) for pain, and anthropometric measurements were evaluated.