Birden fazla endokrinopatisi olan hastalarda alerjik-immünolojik hastalıkların araştırılması
Investigation of allergic and immunological diseases in patients with multiple endocrinopathies
  1. Tez No: 957051
  2. Yazar: NÜKET SELVİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ALTINER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç:Endokrin sistem, organizmada birçok metabolik ve homeostatik aktiviteyi regüle eder. Nöral ve endokrin faktörler immün cevabı etkilerken,immün sistem ise nöral ve endokrin cevabı modüle eder. Endokrin hastalıklar, endokrin sistemin işlev bozukluğu sonucu, endokrin bezlerden salgılanan hormonların aşırı veya yetersiz üretimi nedeniyle oluşan hastalıklardır.İmmün sistem ise, vücuttaki lenfoid organlar, özelleşmiş hücreler ve proteinler ile birlikte konağın kendine ait olmayan antijenlere karşı cevap oluşturmasıdır.İmmün disregülasyon; immün sistemin birçok bileşeninden kaynaklanabilen immün cevabın hatalı ve uyumsuz olmasıdır.İmmün disregülasyon, enfeksiyonların artmasının yanında alerji, otoimmünite, otoinflamatuar hastalıklar, malignitelerin artması ile de ilişkilidir.Bu çalışmada multiple endokrinopati ve immün disregülasyon ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Bu amaçla Otoimmun Tiroid Hastalığı olan (Graves Hastalığı veya Hashimato Tiroiditi) hastalar, Otoimmün Tiroid hastalığına ek olarak birden fazla endokrinopatisi olan ve endokrinopatisi olmayan kontrol grubundaki hastalarda alerjik ve immünolojik hastalıklar sorgulanarak birden fazla endokrinopati durumunda bu hastalıkların varlığının ve sıklığının incelenmesi amaçlanmıştır. Literatürde endokrin hastalıkların; alerjik hastalıklar ve immünolojik hastalıklar ile ilişkisinin incelendiği bazı çalışmalar mevcut olsa da birden fazla endokrin hastalık ile yapılan çalışmalar kısıtlıdır. Bu çalışmamızda, birden fazla endokrinopatisi olan hastalarda alerjik hastalıkların, otoimmün hastalıkların, otoinflamatuar hastalıkların, primer immun yetmezliklerin, malignitelerin varlığının ve sıklığının araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Prospektif-kesitsel bir çalışma olarak planlanan çalışmamızda, 30 Ekim 2024- 30 Şubat 2025 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi İç Hastalıkları polikliniği ve Endokrin ve Metabolizma Hastalıkları polikliniğine başvuran 18 yaşından büyük yetişkin hastalar arasından yaş ve cinsiyet açısından birbiri ile denk üç grup oluşturulmuştur: 1.Endokrin hastalığı olmayan kontrol grubu (n=140), 2.Sadece otoimmün tiroid hastalığı (Hashimoto tiroiditi veya Graves hastalığı) olan grup (n=140), 3.Otoimmün tiroid hastalığına ek olarak en az bir endokrin hastalığı olan grup (n=140) (Birden fazla endokrinopati grubu). Tüm katılımcılara, demografik bilgiler, klinik özellikler, alerjik hastalıklar, otoimmün hastalıklar, otoinflamatuar hastalıklar, malignite öyküsü, primer immün yetmezlik varlığı ve primer immün yetmezliğin 10 uyarıcı bulgusu sorgusu gibi unsurları içeren 24 soruluk bir veri formu uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 27.0 ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim:The endocrine system regulates numerous metabolic and homeostatic activities within the body. While neural and endocrine factors influence the immune response, the immune system in turn modulates neural and endocrine responses. Endocrine diseases arise from dysfunctions of the endocrine system, typically due to excessive or insufficient hormone production by endocrine glands. The immune system comprises lymphoid organs, specialized cells, and proteins that collectively generate a response against non-self antigens. Immune dysregulation refers to a faulty or inappropriate immune response that can arise from various components of the immune system. Such dysregulation is not only associated with increased susceptibility to infections but is also linked to allergies, autoimmunity, autoinflammatory disorders, and malignancies. The aim of this study is to investigate the relationship between multiple endocrinopathies and immune dysregulation. To this end, allergic and immunological disorders were assessed in three patient groups: those with autoimmune thyroid disease (Graves' disease or Hashimoto's thyroiditis), those with autoimmune thyroid disease plus at least one additional endocrinopathy, and a control group without any endocrinopathy. The objective was to evaluate the presence and frequency of these disorders in the context of multiple endocrinopathies. Although there are studies in the literature exploring associations between individual endocrine diseases and allergic or immunological conditions, research focusing on patients with multiple endocrine disorders remains limited. In this study, we aim to examine the presence and prevalence of allergic diseases, autoimmune and autoinflammatory conditions, primary immunodeficiencies, and malignancies in patients with multiple endocrinopathies. Methods and Materials:This study was designed as a prospective cross-sectional investigation.Between October 30, 2024, and February 30, 2025, adult patients (≥18 years old) presenting to the Internal Medicine and Endocrinology outpatient clinics at Ankara University were enrolled. Three age- and sex-matched groups were formed: Control group without endocrine disease (n=140) Group with only autoimmune thyroid disease (Hashimoto's thyroiditis or Graves' disease) (n=140) Group with autoimmune thyroid disease plus at least one additional endocrine disorder (Multiple Endocrinopathy Group) (n=140) All participants completed a 24-item data collection form, which included questions on demographic characteristics, clinical features, allergic diseases, autoimmune and autoinflammatory conditions, history of malignancy, presence of primary immunodeficiency, and the“10 warning signs”of primary immunodeficiency. Data were analyzed using SPSS version 27.0.