Ankara Üniversitesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran yetişkinlerin cilt kanseri bilgi düzeyi ve güneşten korunma davranışlarının değerlendirilmesi
An assessment of skin cancer awareness and sun protection behaviors among adults presenting to the Family Medicine Outpatient Clinic of Ankara University
- Tez No: 957053
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UNGAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran yetişkinlerin cilt kanseri ve güneşten korunma ile ilgili bilgi düzeylerinin ve davranışlarının tespit edilmesi, sosyodemografik özelliklerin bunlar üzerindeki olası etkilerinin belirlenmesi ve bilgilendirme broşürü ile verilen bilgiden sonra bilgi düzeyi üzerindeki etkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: İlk aşaması kesitsel-tanımlayıcı, ikinci aşaması ise tek kollu kontrol grubu olmayan müdahale araştırması şeklinde olup yüz yüze veri toplanarak yürütülmüştür.“Deri Kanseri ve Güneş Bilgi Ölçeği”ve“Güneşten Korunma Davranış Ölçeği”olmak üzere 2 ölçek ve bilgilendirme broşürü kullanılmıştır. Çalışma, Temmuz-Ekim 2024 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuran, çalışmayı kabul eden 100 yetişkin ile yürütülmüştür. Veriler SPSS 22,0 ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study is to determine the level of knowledge and behaviors regarding skin cancer and sun protection among adults visiting the Family Medicine clinics of Ankara University Faculty of Medicine, to identify the potential effects of sociodemographic characteristics on these factors, and to assess the impact of the provided information by the brochure on the level of knowledge. Methods: The first phase of the study is cross-sectional descriptive, and the second phase is an intervention study with a single-arm, non-control group. Data was collected through face-to-face interviews. Two scales, the“Skin Cancer and Sun Knowledge Scale”and the“Sun Protection Behavior Scale,”as well as an informational brochure, were used. The study was conducted with 100 adults who accepted to participate and visited the Family Medicine Clinics of Ankara University between July and October 2024. The data were analyzed using SPSS 22.0. In this study, a p-value of