Okullarda kritik başarı faktörlerinin belirlenmesi ve okul performansının ölçümü: İstanbul'daki liseler üzerine bir uygulama
Determining critical success factors and measuring school performance: a case study on high schools in Istanbul
  1. Tez No: 957089
  2. Yazar: İHSAN HEKİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN ÖZGEN, DOÇ. DR. CEYDA ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Okul başarısını etkileyen faktörler konusunda, literatürde çelişkili sonuçlar bulunmaktadır. Bu belirsizlik, kaynakların doğru alanlara yönlendirilmesini zorlaştırmaktadır. Bu araştırma, okul paydaşlarının görüşlerini dikkate alarak kritik başarı faktörleri (KBF)'ni belirlemeyi ve kapsamlı bir performans ölçüm modeli geliştirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma İstanbul'da faaliyet gösteren 23 liseden 330 katılımcıyla (öğrenci, öğretmen, idareci) gerçekleştirilmiştir. Çalışmada birbirini tamamlayan üç aşamalı bir metodoloji kullanılmıştır. Bunlar, kritik başarı faktörlerini belirlemek için bulanık bilişsel haritalama (FCM); kurumsal bağlamı değerlendirmek için güçlü yönler, zayıf yönler, fırsatlar, tehditler (SWOT) analizi ve performans ölçümü için Balanced Scorecard (BSC) yöntemleridir. FCM ve SWOT analizi çalışmaları sonunda sırasıyla, öğretmen, öğrenci ve okul fiziksel özellikleri ve konumu ile ilgili faktörler, kritik başarı faktörleri olarak görülmüştür. Geliştirilen BSC modeli, iki lisede uygulanmıştır. Çalışma okul yöneticilerine performans ölçümü konusunda bilimsel bir metodoloji sunması bakımından önem taşır.
Özet (Çeviri)
There are conflicting results in the literature regarding the factors that influence school success. This uncertainty complicates the allocation of resources to the most effective areas. This research aims to identify critical success factors (CSFs) by considering the perspectives of school stakeholders and to develop a comprehensive performance measurement model. The study was conducted with 330 participants (students, teachers, administrators) from 23 high schools operating in Istanbul. A complementary three-stage methodology was used in the study. These are fuzzy cognitive mapping (FCM) as utilized to identify critical success factors; strengths, weaknesses, opportunities, and threats (SWOT) analysis was conducted to assess the institutional context and the Balanced Scorecard (BSC) was implemented for performance measurement. The findings from the FCM and SWOT analysis revealed that factors related to teachers, students, and the physical characteristics and location of schools were identified as ciritical success factors. The developed BSC model was applied in two high schools. The study is important in that it provides school administrators a scientific methodology for measuring performance.