4-6 yaş aralığındaki konuşma sesi bozukluğu olan ve tipik gelişim gösteren çocukların işitsel işlemleme becerilerinin karşılaştırılması
A comparative analysis of auditory processing skills in children aged 4-6 with speech sound disorder and typically developing peers
  1. Tez No: 957099
  2. Yazar: GÖKÇE FERALAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA EYİLİKEDER TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapistliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında anadili Türkçe olan 4-6 yaş aralığındaki 29 konuşma sesi bozukluğu (KSB) olan ve 29 tipik gelişim gösteren (TGG) toplam 58 çocuğun işitsel işlemleme becerilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada betimsel karşılaştırmalı bir model kullanılmıştır ve Araştırmada veri toplama aracı olarak, katılımcılara Türkçe Sesletim Sesbilgisi Testi'nin (SST) Sesletim Alt Testi (SET) ve Okul Öncesi İşitsel İşlemleme Testi (İŞTE) uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde normallik varsayımı sağlanan hipotezlerde bağımsız çift örneklem t-testi, normallik varsayımı sağlanmayan hipotezlerde ise Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Yaş aralıkları 4;0-4;11 ve 5;0-5;11 olarak ayrı ayrı gruplara ayrılarak incelendiğinde, hem 4;0-4;11 hem de 5;0-5;11 yaş aralıklarında bulunan gruplarda konuşma sesi bozukluğu olan çocukların tipik gelişim gösteren çocuklara göre sesbilgisel farkındalık, kısa süreli işitsel bellek, işitsel ayırt etme alt testlerinde, ve işitsel işlemleme toplam puanlarına bakıldığında anlamlı bir farka ulaşılamamıştır. Sonuç olarak, konuşma sesi bozukluğu olan çocukların, tipik gelişim gösteren çocuklara kıyasla işitsel işlemleme becerilerinde belirgin bir zorluk yaşamadıkları görülmektedir. İlerleyen araştırmalarda, dil becerileri ve dikkat becerileri gibi farklı faktörlerin de dahil edilerek benzer çalışmaların yürütülmesine ihtiyaç duyulduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to compare the auditory processing skills of 58 Turkish-speaking children aged 4 to 6, including 29 children with speech sound disorders (SSD) and 29 typically developing (TD) peers. A descriptive comparative research design was employed. As data collection tools, Turkish Articulation and Phonology Test– Articulation Sub-test and Okul Öncesi İşitsel İşlemleme Testi (İŞTE) were administered. For data analysis, independent samples t-tests were used for hypotheses with normal distribution, and Mann-Whitney U tests were used for those without normality. The age groups were analyzed separately as 4;0–4;11 and 5;0–5;11. The findings indicated that in both age groups, there was no statistically significant difference between children with SSD and TD peers in terms of phonological awareness, short-term auditory memory, auditory discrimination subtests, and total auditory processing scores. In conclusion, children with speech sound disorders do not appear to experience significant difficulties in auditory processing skills compared to typically developing peers. Future research is warranted to incorporate additional variables, such as language abilities and attentional skills, in order to provide a more comprehensive understanding through similar study designs.