Eczane açılış ve devir işlemlerinde yaşanan etik ve hukuki problemler
Ethical and legal problems encountered in pharmacy opening and transfer procedures
- Tez No: 957204
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT TOKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez çalışmasında Türkiye genelindeki eczanelerin dengesiz dağılımını önlemek ve plansız eczane artışını kontrol altına almak amacıyla 2012 yılında 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun'da yapılan değişikliklerin, uygulamada eczane açılış ve devir süreçlerine etkileri etik ve hukuki boyutlarıyla ele alınmıştır. Çalışma nitel araştırma yöntemine dayalı olarak yürütülmüş olup mevcut düzenlemelerin eczacılık pratiğine yansımalarını ortaya koymak amacıyla aktif olarak mesleğini icra eden eczacılar, yardımcı eczacılar ve 2013 sonrası eczacılık fakültelerine kayıt yaptırmış olup eczane açma sürecini deneyimlemiş kişilerle derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler aracılığıyla eczane açılış ve devir işlemlerinde başvurulan yöntemler, ruhsat temin etme yolları ve bu süreçlerde karşılaşılan etik dışı uygulamalar detaylı biçimde analiz edilmiştir. Alanda yaşanan yapısal sorunların bilimsel bir çerçevede görünür kılmayı amaçlayan bu çalışma kapsamında elde edilen bulgular, mevcut mevzuatın uygulamada çeşitli adaletsizliklere yol açtığını ortaya koymuştur. Özellikle sosyal çevre, sektörel bağlantılar ve maddi imkanlar gibi değişkenlerin eczane açma ve devir alma süreçlerini doğrudan etkilediği ve bu durumun eczacılar arası eşitsizliklere neden olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, eczacılık mevzuatındaki değişikliklerin bazı temel etik ilkeleri zedelediği, fırsat eşitliği ilkesine aykırı uygulamalara zemin hazırladığı ve özellikle genç eczacılar için mesleğe adil bir başlangıç şansı sunmadığı sonucuna varılmıştır. Bu çerçevede, mevcut yasal düzenlemelerin hem etik açıdan hem de uygulamadaki eşitsizlikleri azaltacak biçimde yeniden değerlendirilmesi gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the ethical and legal implications of the amendments made in 2012 to Law No. 6197 on Pharmacists and Pharmacies, which aimed to prevent the uneven distribution of pharmacies across Turkey and to control the unplanned increase in the number of new pharmacies. The study was conducted using a qualitative research methodology and involved in-depth interviews with actively practicing pharmacists, assistant pharmacists, and individuals who enrolled in pharmacy faculties after 2013 and subsequently experienced the process of opening a pharmacy. Through these interviews, the methods employed in pharmacy openings and transfers, the processes of obtaining licenses, and unethical practices encountered during these procedures were thoroughly analyzed. The findings, derived from an effort to make the structural problems in the field visible within a scientific framework, reveal that the current regulations have led to various injustices in practice. In particular, factors such as social networks, sectoral connections, and financial resources were found to have a direct impact on the ability to open or take over a pharmacy, resulting in structural inequalities among pharmacists. Consequently, it was concluded that the recent regulatory changes have undermined certain fundamental ethical principles, facilitated practices contrary to the principle of equal opportunity, and failed to provide a fair starting point for young pharmacists. In this context, the study recommends that the existing legal regulations be re-evaluated both from an ethical standpoint and in terms of reducing practical inequalities.