Acil serviste kardiyopulmoner resusitasyon uygulanan hastaların arteriyel kan gazı parametrelerindeki değişimlerin değerlendirilmesi
Evaluation of changes in arterial blood gas parameters of patients undergoing cardiopulmonary resuscitation in the emergency department
- Tez No: 957205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ERTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: Kardiyak arrest tedavisinde, arteriyel kan gazı analizi hastane içi tedavisi sırasında ve aynı zamanda hastane dışı kardiyopulmoner resusitasyon sırasında terapötik yönetime rehberlik edebilir, böylece ileri kardiyak yaşam desteği takip ve tedavisinin bir parçası olarak hizmet eder. Bu çalışmada; kardiyopulmoner resusitasyon başladıktan hemen sonra ve kardiyopulmoner resusitasyon sırasında rutin arteriyel kan gazı parametreleri ve asitbaz bulguları ile spontan dolaşımlı geri dönüş arasındaki ilişkiyi belirlemeyi ve kardiyopulmoner resusitasyon etkinliğini değerlendirmede, arteriyel kan gazı parametrelerinin değişimlerinin, belirleyici rolünü saptamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu 10.10.2023 tarih 2023/430 sayılı onayı alınarak yapılmaya başlanmıştır. 15.10.2023-15.09.2024 tarihleri arasında Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'nde hastane içi ve dışı kardiyopulmoner resusitasyon uygulanan travma dışı 18-90 yaş arasındaki hastalar çalışmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: In the treatment of cardiac arrest, arterial blood gas analysis can guide therapeutic management during in-hospital treatment as well as during out-of-hospital cardiopulmonary resuscitation, thus serving as part of advanced cardiac life support monitoring and treatment. In this study, we aimed to determine the relationship between routine arterial blood gas parameters and acid-base findings immediately after the start of cardiopulmonary resuscitation and during cardiopulmonary resuscitation with return of spontaneous circulation and to determine the determinant role of arterial blood gas parameter changes in evaluating cardiopulmonary resuscitation effectiveness. Material and Method: The study was initiated with the approval of Afyonkarahisar Health Sciences University Clinical Research Ethics Committee dated 10.10.2023 and numbered 2023/430. Non-traumatic patients between the ages of 18- 90 who underwent in-hospital and out-of-hospital, cardiopulmonary resuscitation in the Emergency Department of Afyonkarahisar Health Sciences University Faculty of Medicine Hospital between 15.10.2023 and 15.09.2024 were included in the study.