Non-spesifik bel ağrılı bireylerde online mat pilates ve aletli yüz yüze pilatesin ağrı, kinezyofobi ve denge üzerindeki etkilerinin incelenmesi: Randomize kontrollü çalışma
The effects of online mat pilates and in-person equipment-based pilates on pain, kinesiophobia, and balance in individuals with non-specific low back pain: A randomized controlled trial
- Tez No: 957210
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAZAL GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bel ağrısı, çeşitli etiyolojik faktörlere bağlı olarak gelişebilen ve ayırıcı tanı süreci gerektiren yaygın bir kas-iskelet sistemi problemidir. Bu çalışma, non-spesifik bel ağrılı bireylerde online mat pilates ve yüz yüze reformer pilatesin ağrı, kinezyofobi ve denge üzerindeki etkilerini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmaya 18–60 yaş aralığında 60 gönüllü birey katılmış; randomizasyon ile reformer pilates (n=20), online mat pilates (n=20) ve kontrol (n=20) gruplarına ayrılmıştır. Müdahale gruplarına haftada iki gün, 12 hafta boyunca 45–60 dakikalık pilates egzersizleri uygulanmıştır. Kontrol grubu yalnızca günlük yaşamına devam etmiştir. Tüm gruplarda ağrı (VAS, algometre), fonksiyonellik (Quebec Bel Ağrısı Engellilik Ölçeği), kinezyofobi (Tampa Kinezyofobi Ölçeği) ve denge (Y Balans Testi) değerlendirilmiştir. Reformer grubunda ağrı (VAS: p0.05). Bulgular, reformer pilatesin NSBA yönetiminde etkili olduğunu göstermekte; ancak yöntemin etkinliği için ileri araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Low back pain is a common musculoskeletal disorder that may develop due to various etiological factors and requires a differential diagnostic process. This study aimed to compare the effects of online mat Pilates and face-to-face reformer Pilates on pain, kinesiophobia, and balance in individuals with non-specific low back pain (NSLBP). Sixty volunteers aged between 18 and 60 years participated in the study and were randomly assigned into three groups: reformer Pilates (n=20), online mat Pilates (n=20), and control (n=20). The intervention groups performed Pilates exercises twice a week for 12 weeks, with each session lasting 45–60 minutes. The control group continued their daily routines without any exercise intervention. All participants were assessed for pain (Visual Analog Scale [VAS], algometer), functionality (Quebec Back Pain Disability Scale [QBPDS]), kinesiophobia (Tampa Scale of Kinesiophobia [TSK]), and dynamic balance (Y Balance Test [YBT]). In the reformer group, significant improvements were observed in pain levels (VAS: p0.05). These findings suggest that reformer Pilates is an effective approach in the management of NSLBP; however, further studies are needed to comprehensively evaluate its long-term efficacy.