A discussion of the impact of laws of abortion with special reference to the republic of the Turkey and Ireland
Gebeliğin sonlandırılması hukukunun Türkiye ve İrlanda örnekleri üzerinden tartışılması
- Tez No: 957242
- Danışmanlar: PROF. DR. MELANIE WILLIAMS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Exeter
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez, İrlanda Cumhuriyeti (ROI) ve Türkiye'deki kürtaj yasalarını karşılaştırmaktadır. İlk bölümde kürtaj yaklaşımları din, feminizm ve etik perspektiflerinden açıklanmaktadır. İrlanda kürtaj yasası, ulusal hukuk ve AB üyesi olarak analiz edilmektedir. Kürtajın yasaklanmasıyla ilgili sorunlar, olası çözüm önerileri ve güncel tartışmalar da analiz edilmektedir. Türkiye'nin kürtaj yasası, Osmanlı İmparatorluğu'ndan Türkiye Cumhuriyeti'ndeki kürtaj konusundaki güncel tartışmalara kadar tarihsel olarak analiz edilmektedir. Kürtaj yasasına ilişkin sorunlar, tartışmalar ve eleştiriler analiz edilmektedir. Son bölümde ise AB'nin kürtajla ilgili kararları ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kürtajla ilgili kararları analiz edilmektedir. Bu makale, tez başlığındaki araştırma sorusunu ele almak için doktriner, ampirik ve karşılaştırmalı hukuk araştırma yöntemlerini kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This paper compares abortion Law in the Republic of Ireland (RoI)and Turkey. In the first chapter abortion approaches are explained from the perspectives of religion, feminism and ethics. Irish abortion law is analysed in terms of national law and as a member of the EU. The problems related to the prohibition of the abortion, possible suggestions for solutions, and current debates are also analysed. Turkey's abortion law is analysed historically from the Ottoman Empire to recent debates on abortion in the Turkish Republic. The problems, discussions and criticisms of abortion law are analysed. In the last chapter the EU's resolutions on abortion and European Court of Human Rights' decisions related to abortion are analysed. This paper uses doctrinal, empirical and comparative law research methods to address the research question in the dissertation title.