Erken çocukluk dönemi eğitimi ortamına ilişkin bir risk değerlendirmesi: Türkiye'deki bir okul öncesi kurum örneği
An early childhood education environment risk assessment: A case study of a preschool in Türkiye
  1. Tez No: 957283
  2. Yazar: SELCAN CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ÖZDEMİR BECEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Erken çocukluk dönemi eğitim ortamları, çeşitli türde riskler barındırmakta olup, dünya genelinde; her yıl, bu ortamlarda büyüklü küçüklü birçok kaza meydana gelmektedir. Bu bağlamda, erken çocukluk dönemi eğitim ortamlarında kapsamlı bir risk analizi gerçekleştirilmesi, potansiyel kazaların önlenmesi ya da etkilerinin azaltılması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, erken çocukluk dönemi eğitim ortamına ilişkin olarak Hata Türü ve Etkileri Analizi (HTEA) yöntemi kullanılarak bir risk analizi çerçevesi oluşturulmuştur. Araştırma, uzman görüşlerine dayalı veri temelli bir yaklaşımla yapılandırılmış analitik bir risk değerlendirme modeline sahiptir. Çalışmanın örneklemi, Türkiye'de bulunan bir okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 2–3 yaş arası çocukların eğitim ortamları ile bu alanda uzmanlaşmış altı uzmandan oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak, literatür taraması ve uzman katkıları doğrultusunda geliştirilen HTEA formu kullanılmıştır. Veri analizinde, her bir hata türüne ilişkin olarak uzmanlardan alınan Oluşma (O), Şiddet (Ş) ve Tespit (T) puanlarının geometrik ortalamaları hesaplanmış; bu ortalamalar çarpılarak Risk Öncelik Sayıları (RÖS) elde edilmiştir. Bu süreç sonunda fiziksel riskler öncelik sırasına göre belirlenmiş ve en kritik risk alanları sistematik biçimde ortaya konulmuştur. Elde edilen bulgular, okul öncesi kurumlar, bu alanda çalışan araştırmacılar, eğitimciler, veliler ve diğer ilgili paydaşlar için risklerin önceden belirlenmesine ve gerekli önleyici tedbirlerin alınmasına olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Early childhood education environments inherently involve various types of risks, and numerous accidents ranging from minor to severe occur in such settings across the world each year. In this context, conducting a comprehensive risk analysis within early childhood education environments is of great importance in terms of preventing potential accidents or mitigating their consequences. In this study, a risk assessment framework was developed by employing the Failure Modes and Effects Analysis (FMEA) method specifically for early childhood education settings. The research is based on an analytical risk evaluation model structured through an expert-informed, data-driven approach. The sample consists of the educational environments of children aged 2–3 attending a preschool institution in Türkiye, along with six field experts specialized in early childhood education and risk assessment. As a data collection tool, an FMEA form was developed based on literature review and expert contributions. In the data analysis phase, for each identified failure mode, expert-derived scores for O, S, and D were collected. The geometric mean of these scores was calculated, and Risk Priority Numbers (RPN) were obtained by multiplying the mean values. As a result, physical risks were prioritized, and the most critical risk areas were systematically identified. The findings enable preschools, researchers, educators, parents, and other relevant stakeholders to anticipate potential hazards and implement necessary preventive measures.