The military cooperation between Türkiye and Somalia under the AK Party
- Tez No: 957318
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu çalışma, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) liderliğinde Türkiye ile Somali arasındaki askeri iş birliğinin evrimini Dış Politika Analizi (DPA) kuramsal çerçevesiyle incelemektedir. Türkiye'nin başlangıçta insani yardım temelli olan Afrika Açılım Politikası'nın, zamanla daha geniş çaplı bir stratejik angajmana dönüştüğü ve Somali'nin Afrika Boynuzu'ndaki en öne çıkan ortak haline geldiği süreci araştırmaktadır. Tez, bu dönüşümün arkasındaki temel itici faktörleri; Türkiye'nin bölgesel etkinlik arzusu, Somali'nin stratejik deniz aşırı konumu ve AK Parti'nin ideoloji temelli dış politika vizyonu çerçevesinde ele almaktadır. Araştırma, niteliksel bir vaka analizi yöntemi benimseyerek Camp TURKSOM'un kurulması, ikili askeri eğitim programları ve 2024 Ankara Bildirisi gibi önemli gelişmelere odaklanmaktadır. Analiz, Türkiye'nin yaklaşımının askerî (sert) gücü, insani yardım, kalkınma iş birliği ve dinî-kültürel diplomasi (yumuşak güç) ile harmanlayan hibrit bir dış politika modeli yansıttığını öne sürmektedir. Öte yandan Somali, bu asimetrik ortaklığı ulusal ordusunu yeniden inşa etmek, yönetişim kapasitesini artırmak ve özellikle Körfez ülkelerinden gelen rekabetçi dış etkileri dengelemek amacıyla kullanmaktadır. Çalışma, yükselen güçlerin kırılgan devletlerle çok boyutlu diplomasi yoluyla nasıl ilişki kurduğunu ortaya koyarak uluslararası ilişkiler literatürüne katkı sunmaktadır. Aynı zamanda bu tür ortaklıkların bölgesel istikrarsızlık ve siyasi geçiş süreçleri bağlamındaki sürdürülebilirliğine ve risklerine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study examines the evolution of military cooperation between Türkiye and Somalia under the leadership of the Justice and Development Party (AK Party), applying the theoretical lens of Foreign Policy Analysis (FPA). It investigates how Türkiye's Africa Opening Policy, initially rooted in humanitarian outreach, transitioned into a broader strategic engagement positioning Somalia as its most prominent partner in the Horn of Africa. The thesis explores key drivers behind this transformation, including Türkiye's aspiration for regional influence, Somalia's strategic maritime location, and the AK Party's ideology-driven foreign policy vision. The research adopts a qualitative case study approach, focusing on significant developments such as the establishment of Camp TURKSOM, bilateral military training programs, and diplomatic initiatives like the 2024 Ankara Declaration. The analysis argues that Türkiye's approach reflects a hybrid foreign policy model blending military (hard) power with humanitarian aid, development cooperation, and religious-cultural diplomacy (soft power). Meanwhile, Somalia utilizes this asymmetric partnership to rebuild its national army, enhance governance capacity, and balance competing external influences, especially from Gulf States. The study contributes to broader international relations discourse by illustrating how rising powers engage with fragile states through multidimensional diplomacy. It also highlights the durability and risks of such partnerships in the context of regional instability and political transitions.