6-9 yaş arası konuşma sesi bozukluğu olan özgül öğrenme güçlüğü olan ve tipik gelişim gösteren çocuklarda pragmatik dil becerileri envanteri skorlarının karşılaştırılması
A comparison of pragmatic language skills inventory scoresin 6-9 year old children with speech sound disorders, specificlearning disabilities and typical development
  1. Tez No: 957375
  2. Yazar: MUKADDES ÇİBİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN BALO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada Konuşma Sesi Bozukluğu tanısı olan, Özgül Öğrenme Güçlüğü tanısı olan ve tipik gelişim gösteren 6-9 yaş aralığındaki çocuklarda Pragmatik Dil Becerileri Envanteri–Türkçe Versiyon (PDBE-TV) skorlarının karşılaştırılması hedeflenmektedir. Tipik gelişim gösteren 21, Konuşma Sesi Bozukluğu olan 19 ve Özgül Öğrenme Güçlüğü olan 18 katılımcı olmak üzere toplamda 58 kişiyle çalışma yürütülmüştür. Tüm katılımcılara uygulanan PDBE-TV, SST-SET ve TODİL verileri analiz edilmiştir. İstatistiksel analizde SPSS 30.0 programı kullanılmıştır. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılması ve gruplar arasındaki farklılıkların incelenmesi amacıyla Ki-Kare testi uygulanmıştır. Sürekli değişkenler için ise üç veya daha fazla bağımsız grubun karşılaştırılmasında Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) tercih edilmiştir. Normallik varsayımını sağlamayan sürekli değişkenler için ise Kruskal-Wallis H testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Supervisor: Ass. Prof. Eren BALO In this study, it is aimed to compare the Pragmatic Language Skills Inventory-Turkish Version (PDBE-TV) scores of children aged 6-9 years with Speech Sound Disorder, children with Specific Learning Disabilities, and typically developing children. The study was conducted with a total of 58 participants, including 21 participants with typical development, 19 with Speech Sound Disorder, and 18 with Specific Learning Disabilities. PDBE-TV, SST-SET, and TODIL data applied to all participants were analyzed. SPSS 30.0 program was used in the analysis. The chi-squared test was used to compare categorical variables and to examine the differences between groups. For continuous variables, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) was used to compare three or more independent groups. Kruskal-Wallis H test was used for continuous variables that did not meet the normality assumption. A statistical significance level of p < 0.05 was accepted for all tests. It was observed that participants diagnosed with Specific Learning Disabilities had significantly lower scores in pragmatic language skills. It should be taken into consideration that children diagnosed with Specific Learning Disabilities may also need support in terms of pragmatic language skills.