Antrenörlerde mesleki etik davranışları ile kişilik özellikleri arasındaki ilişki
The relationship between professional ethical behavior and personality traits in coaches
  1. Tez No: 957381
  2. Yazar: MURAT ESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN HERGÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada, antrenörlerde mesleki etik davranışları ile kişilik özellikleri arasında anlamlı ilişki olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya 2024-2025 bahar döneminde Kocaeli ve Sakarya illerinde spor kulüplerinde antrenör olarak görev yapan bireyler katılım göstermiştir. Antrenörlerin 58'i kadın 146'sı ise erkek katılımcılardan oluşmaktadır. Araştırmada“Kişisel Bilgi Formu”,“Antrenörlük Meslek Etiği Davranışları Ölçeği”ve“Büyük Beş-50 Kişilik Testi”kullanılmıştır. Normal dağılım gösteren verilerin analizinde bağımsız gruplar t-testi, Pearson korelasyon ve Regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde kişilik özelliklerinin cinsiyete ve medeni duruma göre anlamlı farklılık göstermediği (p>,05); antrenörlük yapılan süre ile anlamlı ilişki olmadığı tespit edilmiştir (p>,05). Buna karşın kişilik özelliklerinden yumuşak başlılık ve duygusal denge ile yaş arasında anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur (p,05); antrenörlük yapılan süre ve yaş ile anlamlı ilişki olmadığı tespit edilmiştir (p>,05).
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate whether there is a significant relationship between professional ethical behavior and personality traits in coaches. The study included individuals working as coaches in sports clubs in the provinces of Kocaeli and Sakarya during the spring semester of 2024-2025. Of the participants, 58 were female and 146 were male. The study utilized a“Personal Information Form,”the“Coach Professional Ethics Behavior Scale,”and the“Big Five-50 Personality Test.”For the analysis of data showing a normal distribution, independent groups t-test, Pearson correlation, and regression analyses were employed. When the research findings were examined, it was determined that personality traits did not show significant differences according to gender and marital status (p>,05) and that there was no significant relationship with the duration of coaching (p>,05). However, a significant relationship was found between the personality traits of agreeableness and emotional stability and age (p ,05); no significant relationship was found with the duration of coaching or age (p > ,05).