Albüminürik ile albüminürik olmayan diyabetik böbrek hastalığı olan hastalarda idrardaki biyobelirteçlerin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of urinary biomarkers in patients with albuminuric and non-albuminuric diabetic kidney disease
  1. Tez No: 957627
  2. Yazar: YUNUS KAYGUSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ALTUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kaygusuz Y., Albüminürik İle Albüminürik Olmayan Diyabetik Böbrek Hastalığı Olan Hastalarda İdrardaki Biyobelirteçlerin Karşılaştırmalı Analizi; Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi; Ankara, 2025. Çalışmamızın amacı glomerüler, tübüler, vasküler ve inflamatuar belirteç olarak sırasıyla nefrin, epidermal büyüme faktörü (EGF), vasküler hücre adezyon molekülü 1 (VCAM-1), interlökin 18 (IL-18) ve renin-anjiotensin-aldosteron sisteminden (RAAS) bağımsız mineralokortikoid reseptör aktivasyonuna sebep olan Ras ile ilişkili C3 botulinum toksini substratı 1 (Rac-1) biyobelirteçlerinin karşılaştırmalı analiziyle albüminürik olmayan diyabetik böbrek hastalığı (AODBH) ile albüminürik olanlarla (ADBH) arasındaki klinik ve patolojik farklılıkların aydınlatılmasıdır. Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri İç Hastalıkları Anabilim Dalı Nefroloji ve Genel Dahiliye Poliklinikleri'nde takipli olan diyabet tanılı toplam 211 hasta (105'i kadın, 106'sı erkek, ortalama yaş: 64,7 sene, ortalama DM süresi: 14 sene) çalışmaya dahil edildi. Tahmini Glomerüler filtrasyon hızı (tGFH) ve albümin kreatinin oranına (AKO) göre hastalar Grup 1 (tGFH ≥60 ml/dk/1.73 m2-AKO
Özet (Çeviri)
Kaygusuz Y., Comparative Analysis of Urinary Biomarkers in Patients with Albuminuric and Non-Albuminuric Diabetic Kidney Disease; Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine Residency Thesis; Ankara, 2025. Our study aimed to elucidate the clinical and pathological differences between non-albuminuric diabetic kidney disease (NADKD) and albuminuric diabetic kidney disease (ADKD) by comparative analysis of nephrin, epidermal growth factor (EGF), vascular cell adhesion molecule-1 (VCAM-1), and interleukin 18 (IL-18) as markers of glomerular, tubular, vascular, and inflammatory damage respectively, and Rac Family Small GTPase-1 (Rac-1) as a marker of renin-angiotensin-aldosterone system (RAAS) independent mineralocorticoid receptor activation. A total of 211 diabetic patients (105 females, 106 males; mean age: 64.7 years, mean duration of diabetes: 14 years) followed up at the Nephrology and General Internal Medicine Outpatient Clinics of the Department of Internal Medicine, Hacettepe University Hospitals, were included in the study. Patients were classified into Group 1 (eGFR ≥60 ml/min/1.73 m², ACR