Suriye sinemanın kısa tarihi
The history of Syrian cinema: A brief
- Tez No: 957636
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Sinema filmleri aynı zamanda toplumsal bir belgedir. Tıpkı diğer sanat mecralarında olduğu gibi toplumsal dönüşüme dair yapılacak incelemelerde, o toplumsal dönüşümün etkisi ile biçimlendirilmiş anlatıları ile önemli başvuru kaynaklarıdır ve bu nedenle, filmler hem içerikleri hem de biçimleri bağlamında incelerken, o içerik ve biçimlerin şekillenmesinde etkili olan toplumsal arka plan da dikkate alınır. Suriye sinemasına ait filmler de böyle bir gözle değerlendirilmeyi hak eden önemli bir tarihe sahiptir. Ülkenin geçirdiği toplumsal dönüşümün izlerini bu filmlerde görmek mümkün olduğu gibi, bu dönüşümün yapılan filmlerin içeriklerinin ve biçiminin şekillenmesinde etkisi olduğu söylenebilir. Bu tezin konusunu da Suriye'nin tarihsel olarak toplumsal dönüşümü ve bu dönüşümün ülke sinemasındaki izleri oluşturmaktadır. Tarihsel olarak gerçekleşen toplumsal dönüşümün ülke sinemasının şekillenmesinde ve filmlerin içerik ve biçim tercihlerinde etkili olup olmadığı sorusu da bu tezin problemidir. Bu tezin genel amacı, Suriye'nin sinemasının tarihsel olarak dönüşümünü, erken dönemlerinden günümüze kadarki süreç içerisinde incelemektir. Sözü edilen bu genel amaç doğrultusunda Suriye sinema filmlerinin Suriye'deki toplumsal dönüşümle ilişkisi ve bu dönüşümün yapılan filmlere etkisi ve bu yolla Suriye sineması kimliğinin (akımı/ekoları) ortaya konması amaçlanmaktadır. Bu tez, Suriye sineması özelinde bir sinema tarihi yazımını esas almaktadır. Bu yönüyle hem bugün için hem de sonrası çalışmalar için bir kaynak niteliğine sahiptir. Ayrıca bu tez Suriye tarihini ve kültürünü, toplumsal dönüşüm ile ilişki içinde sinema üzerinden analiz edilmesi açısından dünya genelinde çok az olan diğer çalışmalara katkı sağlayacağı için de önemli ve değerlidir. Verilerin literatür taraması ile elde edildiği ve nitel bir çalışma olan bu tezde öncelikle Suriye'deki toplumsal dönüşüm başat tarihsel olaylar dikkate alınarak ve dönemlere ayrılarak açıklanmakta; bu bağlamda yapılan filmler kronolojik bir şekilde ele alınmaktadır. Sonrasında ise Suriye'nin önemli sinema yönetmenleri ve filmleri tarihi/politik, teknik/üslup, içerik/anlatım, kültürel/toplumsal temalar çerçevesinde ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
Films, akin to other artistic mediums, serve as significant cultural sources for analyzing social transformation. Together, their narratives are often influenced by the very dynamics of these transformations. Analyzing films necessitates a comprehensive consideration of both their content and form, particularly within the historical and social contexts that shape them. Syrian cinema possesses a rich historical narrative that merits scholarly examination from this perspective. Evidently, the sociopolitical change of Syria is reflected in its cinematic productions, suggesting that such transformations have substantially influenced the content and stylistic preferences inherent in these films. The core focus of this thesis is to explore the historical social transformations within Syria and their manifest traces in the nation's cinema. It seeks to address the suitable question of how these historical transformations have impacted the development and evolution of cinematic forms and content in Syrian films. The aim of this study is to outline the progression of Syrian cinema from its early periods to the present day. To achieve this aim, the thesis will investigate the relatioship between films produced in Syria and the social transformations, exploring how these changes have shaped the national cinematic identity, or find out if there is a trend or ekol. This scholarly work contributes to the articulation of a comprehensive cinema history specific to Syria, positioning itself as a valuable resource for both current and future research endeavors. Moreover, this thesis holds significant importance as it seeks to enrich the lacking body of literature dedicated to analyzing Syrian history and culture through the lens of cinema in relation to social transformation. Grounded in qualitative research methodologies, the study conducts an extensive literature review. It begins by tracing the social transformations in Syria, categorizing them according to major historical events and corresponding periods. Subsequently, it examines the films produced within these contexts in a chronological manner. Lastly, the work highlights prominent Syrian filmmakers and their contributions, framed within the contexts of historical and political narratives, technical and stylistic considerations, as well as cultural and social themes.