İğneada longoz ormanları milli parkı ziyaretçi profil analizi
Visitor profile analysis of the iğneada floodplain forests national park
  1. Tez No: 997653
  2. Yazar: DURMUŞ KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT URSAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Botaniği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı'nı ziyaret eden bireylerin sosyo-demografik özelliklerini, ziyaret davranışlarını, memnuniyet düzeylerini ve tekrar ziyaret etme eğilimlerini belirlemektir. Çalışma kapsamında 2024 yılı içerisinde milli park alanında toplam 150 ziyaretçi ile yüz yüze anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler öncelikle betimsel istatistikler (frekans, yüzde, ortalama) ile değerlendirilmiştir. Nicel değişkenlerin dağılımı Shapiro–Wilk normallik testi ile incelenmiş ve verilerin normal dağılım varsayımını sağlamadığı belirlenmiştir. Bu nedenle analizlerde nonparametrik istatistiksel yöntemler tercih edilmiştir. İki grup arasındaki karşılaştırmalarda Mann–Whitney U testi, üç ve daha fazla grup arasındaki karşılaştırmalarda Kruskal–Wallis H testi, değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesinde ise Spearman sıra korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre ziyaretçilerin çoğunluğunu erkekler (%73,33) oluşturmaktadır. Yaş dağılımında 21–30 yaş grubu (%46,67) öne çıkmakta olup ziyaretçi kitlesinin ağırlıklı olarak genç yetişkinlerden oluştuğu görülmektedir. Eğitim düzeyi genel olarak yüksektir; lise ve üniversite mezunları toplam ziyaretçilerin yaklaşık %65'ini oluşturmaktadır. Ulaşım türünde özel araç kullanımı (%95,33) belirgin şekilde baskındır ve ziyaretlerin büyük bölümü günübirlik (%50,67) niteliktedir. En çok tercih edilen aktiviteler sırasıyla piknik, yüzme ve doğa yürüyüşü olmuştur. Memnuniyet ölçeğinin güvenirliği oldukça yüksek bulunmuş (Cronbach α = 0.926), genel memnuniyet ortalamasının 4.03 olduğu belirlenmiştir. Boyut bazında en yüksek memnuniyet düzeyi otopark düzeni (4.18) ve güvenlik (4.17) boyutlarında, en düşük memnuniyet düzeyi ise temizlik (3.87) boyutunda tespit edilmiştir. Fark analizleri sonucunda cinsiyet ile genel memnuniyet düzeyi arasında anlamlı farklılık bulunmamış (p>0.05); buna karşın yaş grupları, eğitim düzeyi ve gelir gruplarına göre memnuniyet düzeylerinin anlamlı biçimde farklılaştığı belirlenmiştir (p<0.05). Korelasyon analizleri, ziyaret sıklığı ve kalış süresi arttıkça memnuniyet düzeyinin yükseldiğini ve ayrıca ziyaret sıklığı ile tekrar ziyaret etme niyeti arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunduğunu göstermiştir (p<0.05). Sonuç olarak, İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı'nın genç ve eğitimli bir ziyaretçi profiline sahip olduğu, alanın ağırlıklı olarak günübirlik rekreasyon amacıyla kullanıldığı ve ziyaretçi memnuniyetinin genel olarak yüksek olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulguların, alanın sürdürülebilir yönetimi, ziyaretçi yönlendirme politikaları, altyapı planlaması ve taşıma kapasitesi yaklaşımlarına katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the socio-demographic characteristics, visit behaviors, satisfaction levels, and revisit intentions of individuals visiting İğneada Longoz Forests National Park. Within the scope of the study, a face-to-face questionnaire survey was conducted with a total of 150 visitors in the national park area in 2024. The obtained data were first evaluated using descriptive statistics (frequency, percentage, and mean). The distribution of quantitative variables was examined using the Shapiro–Wilk normality test, and it was found that the data did not meet the assumption of normal distribution. Therefore, nonparametric statistical methods were preferred. The Mann–Whitney U test was used for comparisons between two groups, the Kruskal–Wallis H test was employed for comparisons among three or more groups, and Spearman's rank correlation analysis was applied to examine relationships between variables. According to the findings, the majority of visitors were male (73.33%). In terms of age distribution, the 21–30 age group (46.67%) was the most prominent, indicating that the visitor population mainly consists of young adults. The overall education level was high; high school and university graduates accounted for approximately 65% of all visitors. Private car use (95.33%) was strongly dominant as the means of transportation, and most visits were day trips (50.67%). The most preferred activities were picnicking, swimming, and nature walking, respectively. The satisfaction scale showed high reliability (Cronbach's α = 0.926), and the overall satisfaction mean score was found to be 4.03. Regarding the satisfaction dimensions, the highest satisfaction levels were recorded for parking arrangement (4.18) and safety (4.17), whereas the lowest satisfaction level was observed for cleanliness (3.87). Difference analyses revealed no significant difference in overall satisfaction by gender (p > 0.05); however, satisfaction levels differed significantly across age groups, education levels, and income groups (p < 0.05). Correlation analyses showed that satisfaction increased as visit frequency and length of stay increased, and a positive and significant relationship was also found between visit frequency and revisit intention (p < 0.05). In conclusion, İğneada Longoz Forests National Park was found to have a young and well-educated visitor profile; the park is predominantly used for day-trip recreation, and overall visitor satisfaction is generally high. The findings are considered to contribute to the sustainable management of the area, visitor guidance policies, infrastructure planning, and carrying capacity approaches.