Yargı kararları ışığında cinsel dokunulmazlığa karşı suçların ispatında beyan delilleri
Testimonial evidence in proving crimes against sexual integrity in light of judicial decisions
- Tez No: 957849
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ispat meselesi bakımından savcılık, ilk derece ve diğer derece mahkemelerini zorlayan suç tiplerinin başında gelmektedir. Bu çalışmada öncelikle ceza muhakemesinde ispata ve delillere ilişkin genel açıklamalar yapılacaktır. İkinci bölümde ise yargı kararları rehberliğinde mağdur, şüpheli / sanık ve tanık beyanı delillerinin cinsel dokunulmazlığa karşı suçlarda ispata etkisinin değerlendirilmesi yer alacaktır. Bu yapılırken cinsel dokunulmazlığa karşı suçlarda ispat konusunda yargı mercileri tarafından ortaya konulan kriterler kritik edilecektir.
Özet (Çeviri)
Crimes against sexual integrity pose one of the most challenging types of offenses for prosecutors, courts of first instance, and higher courts in terms of evidentiary requirements. This study will first provide a general overview of proof and evidence in criminal procedure. The second section will evaluate, under the guidance of judicial decisions, the probative value of victim, suspect / defendant, and witness testimonial evidence in crimes against sexual integrity. In doing so, the criteria established by judicial authorities regarding evidentiary standards in such offenses will be critically examined.