Beytepe Göleti'nin zooplankton kompozisyonunun belirlenmesi üzerine bir araştırma
A Research on determination of zooplankon composition in Beytepe reservoir
- Tez No: 95785
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. ŞEREF KOKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BEYTEPE GÖLEltNİN ZOOPLANKTON KOMPOZİSYONUNUN BELİRLENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Sibel KORKMAZ Ankara Üniversitesi Fen bilimleri Enstitüsü Sn Ürünleri Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. A. Şeref KORKMAZ Bu çalışmada, Ankara Beytepe Göleti'ndeki zooplanktonlarm mevsimsel kompozisyonu ve ortalama bollukları araştırılmıştır. Mevsimsel olarak alman zooplankton Örneklerinde Rotifera grabundan Ascomorp/ıa sp^ Pofyartltra sp., Keratella sp., heeane sp. ve TestudineJla sp, Oadocera grubundan Bosmina sp" Daptznia sp. ve CeHodaphıda sp., Copepoda grubundan Cyclops sp. olmak Özere 8 familya ve 9 cinsin taksonomik ayrımı yapılmıştır. Ortalama boBuk değerlerinin mevsimlere bağb olarak Rotifera' larda 4,2+0,66 adet/t ite 17,6+2,40 adet/l, Oadocera'larda 5,2±0,80 adet/l ile 40,8+7,75 adet/l ve Copepoda'larda 3,0±0,45 adet/l 3e 13t0±0,71 adet/l ; toplam bolluk d eğerin in ise mevsimlere bağb olarak 16,4±1,50 adet/L İle 54,2+8,31 adet/l arasında değiştiği saptanmıştır. Toplam bolluk değerlerinin sonbahar mevsiminde en yüksek olduğu ve 3 grubun her mevsim alman örneklerde temsil edildiği tespit edilmiştir. En yüksek ortalama bolluk değerleri Rotifera'da Ascomorpha sp. için 15,210,42 adet/L Cladocera'da Ceriodaphnîa sp. İçin 26,2+6,83 adet/l ve Copepoda* da Cyclops sp. için 9,2±2,03 adet/l olarak kaydedilmiştir. 2000, 4«sayfa ANAHTAR KELİMELER: Beytepe Guleti, Zooplaukton Bolluğu, Rotifera, Oadocera, Copepoda
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON DETERMINATION OF ZOOBLANKTON COMPOSITION IN BEYTEPE RESERVOIR Sibel KORKMAZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries Supervisor: AsstProf.Dr. A. Şeref KORKMAZ This study was conducted to analyze the seasonal composition and average abundance of the zooplankton in Beytepe Reservoir. Eight families and nine types, incrading Ascomorpha sp“ Pofyartltra sp”Keralelta sp., Leeeme sp. and Tesiudinella sp. from Rotifcra group, Bosmina sp., Daphnia sp. and Ccriodaphma sp. from Oadocera group and Cyclops sp. from Copepoda group were classified according to their taxonomic composition among the seasonal collected samples of zooplanktons. It was determined that depending on the season, average abundance values were changed between 4.2±0.66 numbers/1, 17.6+2.40 numbers/I in Rotiferas, between 5.2±0.80 numbers/1 and 40,8+7.75 numbers/1 in Oodoceras and between 3,0±0.45 numbers/1 and 13.0±0.71 numbers/I in Copepodas. It was also determined that the total abundance values were changed between 16.4±l.S0 numbers/I and 54.2±831 numbers/1, depending on the season It was found out that the total abundance values were maximal in summer* and that three groups were found in every seasonal sample. Maximum average abundance value for Ascomorpha sp. from Rotifera was I5.2±2.42 nnmbers/L, for Ccriodaphma sp. from Oadocera was 26.2 +6.83 numbers^ and for Cyclops sp. from Copepoda was 9.2±2.03 numbers/L 2008, 48 pages KEY WORDS; Beytepe Reservoir, abundance of zooplanktons, Rotifera, Oadocera, Copepoda WKfllttKttSYGN MERKEZİ