Beytepe Göleti'nin su kalitesinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A Research on determination of water quality in Beytepe reservoir
- Tez No: 95822
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BEYTEPE GÖLETİ'NİN SU KALİTESİNİN BELİRLENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Alime ACU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabilin* Dalı Danışman: Prof. Dr. Poğan ATAY Bcytepe GÖleti* nin su kalite parametrelerinin saptanması amacıyla yürütülen bu çalışmada iki istasyon belirlenmiştir, istasyonlardan biri Beytepe Göleli merkezi, diğeri ise guleti besleyen tek su kaynağı olan Maslak Deresi' nin golete girdiği yerdir. Temmuz 1998- Mayıs 1999 tarihleri arasında bir yıllık sürede, her mevsim bir kez olmak üzere iki istasyondan alınan su örneklerinde bazı fiziksel ve kimyasal parametrelerin analizleri yapılmıştır. En yüksek çözünmüş oksijen değeri (7,7±0,10û nıg/L) yaz mevsiminde, ortalama en düşük çözünmüş oksijen değeri (4,1±Û,100 nıg/L) kış mevsiminde saptanmıştır. Gölet suyuna ait en yüksek pH değeri (8,45±0,100 mg/L) sonbaharda belirlenmiştir. Amonyak azota konsantrasyonun en düşük değeri ilkbaharda (0,03110,002 mg/L), en yüksek değeri ise (0,063*0,002 mg/L) sonbaharda saptanmıştır. Deneme periyodunda ortofosfat 0,Q18±0,001 ile 0,05410,001 mg/L, organik madde miktarı be 3,1610,40 ile 15,9610,160 mg/L arasında değişmiştir. Gulet suyu toplam sertlik derecesine gore sert sular sınıfına girmektedir. Gölet suyunun sıcaklık, çözünmüş oksijen ve pil değerleri, guletin sazan ve tilapya gibi su balığı yetiştiriciliğine uygun olduğu sonucunu göstermiştir, 2000, 44 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Beytepe Guleti, Maslak Deresi, Su kalite parametreleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON DETERMINATION OF WATER QUALITY IN BEYTEPE RESERVOIR Alime ACI) Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries Supervisor: Prof. Dr. Doğan ATAY The study was conducted to determine the parameters of water quality in Beytepe Reservoir at two stations. One of the stations was located at the center of Beytepe Reservoir and the other was located at the entrance of Maslak River to the Reservoir, which is the only water resource supplying to the Reservoir. Water samples were taken once a season from these two stations within a period of one-year between July 1998 and May 1999 were analyzed to determine some physical and chemical parameters. It was determined that the maximum average dissolved oxygen value occurred in summer (7,710,100 mg/L) while the minimum average dissolved oxygen value was İn the winter (4,1±0,100 mg/L). The maximum pH value for the reservoir was measured in autumn (8,4S±0,100). The minimum ammonia uitrogen concentration was measured in spring (0,03 1 ±0,002 mg/L) while it was maximum in autumn (0,063±0,002 mg/L). The value of ortbophosphate was measured between 0,018±0,001 and 0,054*0,001 mg/L, and the amount of the organic matter was measured between 3,16±0,40 and 1S,96±0,160 mg/L. The water of the reservoir can be classified as hard water according to its total hardness degree. The temperature of the water, dissolved oxygen and pH values of the water show that the reservoir is a suitable place for euro thermal fisheries, such as tilapia, carp. 2000, 44 pages KEY WORDS: Beytepe Reservoir, Maslak River, water quality parameters.