Görme engelli sporcuların spora katılım motivasyonları ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between motivation to participate in sports and psychological well-being of visually impaired athletes
- Tez No: 957936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHDİ DUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Engellilerde Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışma, görme engelli sporcuların spora katılım motivasyonları ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Materyal ve Metot: Bu araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline göre yürütülmüştür. Çalışmanın evrenini aktif spor yapan görme engelli sporcular oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 18 yaş ve üstü olan 359 sporcu oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak Demografik Bilgiler Formu, Engelli Bireylerde Spora Katılım Motivasyonu Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin normallik sınamaları Kolmogorov-Smirnov testi ile basıklıkçarpıklık değerlerine göre değerlendirilmiştir. Normal dağılmayan verilerde iki kategorinin karşılaştırılmasında Mann Whitney U, üç veya daha fazla kategori karşılaştırmasında ise Kruskal-Wallis H testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to examine the relationship between visually impaired athletes' motivation to participate in sports and psychological well-being. Material and Method: This research was conducted according to the relational screening model, one of the quantitative research methods. The universe of the study consists of visually impaired athletes who actively participate in sports. The sample of the research consists of 359 athletes aged 18 and over, who were selected by the convenience sampling method, one of the non-random sampling methods. Demographic Information Form, Scale for Participation in Sports Motivation in Disabled Individuals and Psychological Well-being Scale were used as data collection tools. Normality tests of the data were evaluated according to kurtosis-skewness values with the KolmogorovSmirnov test. In non-normally distributed data, Mann Whitney U test was used for comparing two categories, and Kruskal-Wallis H test was used for comparing three or more categories.