Üniversite öğrencilerinde e-sağlık okuryazarlığı ile gıda ve beslenme okuryazarlığı arasındaki ilişki
The relationship between e-health literacy and food and nutrition literacy among university students
- Tez No: 958089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİLE TÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinde e-sağlık okuryazarlığı (e-SOY) ile gıda ve beslenme okuryazarlığı (GBOY) arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla, 2024-2025 bahar yarıyılında kesitsel ve ilişki arayıcı tipte tasarlanmıştır. Bir devlet üniversitesinin hazırlık programına kayıtlı 345 öğrenci araştırma kapsamına alınmıştır. Veriler, yüz yüze anket yöntemiyle;“Tanıtıcı Bilgiler Formu”,“E-Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği”ve“Gıda ve Beslenme Okuryazarlığı Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. İstatistiksel analizler Jamovi v2.3.26 programı ile gerçekleştirilmiştir. Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Spearman's korelasyon ve multinominal lojistik regresyon testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was designed as a cross-sectional and correlational research in the spring semester of the 2024-2025 academic year to examine the relationship between e-health literacy (e-HL) and food and nutrition literacy (FNL) among university students. A total of 345 students enrolled in the preparatory program of a public university included in the study. Data were collected through face-to-face surveys using the“Descriptive Information Form”, the“E-Health Literacy Scale”and the“Food and Nutrition Literacy Scale.”Statistical analyses were performed using Jamovi v2.3.26 software. Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Spearman's correlation and multinomial logistic regression tests were applied.