Spatio-temporal modeling of the US college crime data
ABD'de üniversite suç verilerinin zaman-mekansal modellemesi
  1. Tez No: 958095
  2. Yazar: FATİH GEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. XİAOKE ZHANG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Delaware
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Üniversite suçları bugün ABD'deki en endişe verici sosyal sorunlardan biridir. Üniversite suçlarıyla ilişkili önemli faktörleri araştırmak için, kamuya açık çeşitli kaynaklardan veri topladık ve keşifsel ve istatistiksel analizler gerçekleştirdik. İstatistiksel analiz için, Markov zinciri Monte Carlo aracılığıyla Bayes hiyerarşik modelleme ve bu tür uzamsal-zamansal verileri analiz etmek için aşamalı model seçim prosedürleri uygulanmıştır. Sırasıyla Kaliforniya ve Teksas için en iyi modelleri bulduk, çünkü her model sadece uyum iyiliği ve yorumlanabilirlik arasında iyi bir denge sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda mekansal durağanlığı da karşılıyor. Her iki eyalet için de güçlü bir otoregresif etki bulunmuştur. Sonuçlar ayrıca, California'da üniversite suç oranını etkileyen en önemli öngörücü faktörlerin lisans öğrencilerinin oranı ve öğrenim ücreti olduğunu göstermektedir, Texas için ise güçlü bir faktör bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
College crime is one of the most alarming social problems in the US today. To investigate important factors that are associated with college crime, we collected data from several publicly accessible sources and performed exploratory and statistical analyses. For the statistical analysis, Bayesian hierarchical modeling via Markov chain Monte Carlo and stepwise model selection procedures were applied to analyze such spatio-temporal data. We found the best models for California and Texas respectively in the sense that each model not only achieves a good balance between goodness-of-fit and interpretability but also satisfies spatial stationarity. A strong autoregressive effect was found for both states. The results additionally show that the proportion of undergraduate students and tuition are the most essential predictive factors that affect the college crime rate in California, while no strong factor is founded for Texas.