Yoğun bakım hemşirelerinde alarm yorgunluğunun konfora etkisi
The effect of alarm fatigue on comfort in intensive care nurses
  1. Tez No: 958108
  2. Yazar: HURİYE SARI DÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, İç Hastalıkları, Nursing, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Araştırma yoğun bakım hemşirelerinde alarm yorgunluğunun konfora etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak gerçekleştirildi. Çalışma Bucak Devlet Hastanesi ve Burdur Devlet Hastanesi yoğun bakımda çalışan 98 hemşire ile yürütülmüştür. Araştırma verileri“Hemşire Tanıtım Formu”,“Alarm Yorgunluğu Değerlendirme Ölçeği”,“Genel Konfor Ölçeği Kısa Formu ”kullanılarak Aralık 2024 – Mart 2025 tarihleri arasında yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out descriptively and cross-sectionally to determine the effect of alarm fatigue on comfort in intensive care nurses. The study was conducted with 98 nurses working in the intensive care units of Bucak State Hospital and Burdur State Hospital. The research data were collected by face-to-face interview method between December 2024 and March 2025 using the 'Nurse Introduction Form', 'Alarm Fatigue Assessment Scale', 'General Comfort Scale Short Form'.