Biberiye çeliklerinin köklenmesine naftalen asetik asidin (NAA) etkisi
The Effect of naftalen acetic acid on rooting of stem cuttings of rosemary
  1. Tez No: 95812
  2. Yazar: AHMET ATICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET.: Yüksek Lisans Tezi BİBERİYE ( Rosmarinus officinalis L. ) ÇELİKLERİNİN KÖRLENMESİNE NAFTELEN ASETİK ASİDİN (NAA) ETKİSİ Ahmet ATICI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Neşet ARSLAN Bu araştırma 1998 ve 1999 yıllarında AÜ. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Anabilim Dalı sera ve deneme tarlasında yürütülmüştür. Araştırma da Mayıs ve Haziran aylarında alman biberiye çeliklerinin farklı dozlardaki NAA çözeltileri ile değişik sürelerde muamele edilerek kuma dikilmesi sonucu fide köklenmesine ve tarlada tutma oranlarına olan etkilerinin bulunması amaçlanmıştır. Çelikler 50, 100, 150, 200 ppnüik NAA çözeltilerinde altı ve oniki saat sürelerde tutulmuş ve içerisi kum dolu kasalara tesadüf bloklarında bölünen bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak dikilmiştir. 1998 yılı denemelerinde sadece mayıs ayı sonuçlan değerlendirilmiştir. Deneme sonuçlarına göre mayıs ayında tüm canlı çelikler köklenirken, Haziran ayında canlı çeliklerin köklerime oranlan düşmüştür. Kök uzunluğunda 57.33 mm. ile 150 ppm. lik doz en iyi sonucu vermiştir. Kök uzunluğu bakımından Mayıs ayı 72.47 mm ortalama ile 23.40 olan Haziran ayı ortalamasına büyük bir farklılık göstermiştir. Kök sayısında 200 ppm de 16.77 adet ile en iyi sonuç elde edilmiştir. Kök uzunluğunda olduğu gibi Mayıs ayı 17.78 adet kök sayısı ortalamasıyla Haziran ayından (4.82 adet) çok daha İyi sonuç vermiştir. Tarlada tutma oranında doz bakımından en İyi sonucu % 75.35 değeriyle 200 ppm Hk doz vermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECT OF NAFTELEN ACETİC AClD ON ROOTÎNG OF STEM CUTTINGS OF ROSEMARY (ROSMARINUS OFFICINALIS L.) Ahmet ATICI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof. Dr. Neşet ARSLAN This research carried out at the experimental field and in the greenhouse of field crops Department, Faculty of Agriculture, University of Ankara İn 1998 and 1999. The aim this research İn which rosemary cuttings were treated with varied NAA concentration at different periods in may and June İs to find out the effect of different NAA treatments on cuttings rooting. The cuttings were treated with 0,50,10,150 and 200 ppm NAA concentration for 6 h. and 12 h. after planting on sand based on three replication and randomized complete block design,split split plot, in 1998 only May results are evaluated. Results of the statistical analyzes showed that Whole cuttings were rooting in may but, percentage of cuttings rooting decreased in June. The longest root length (57,33 mm) was obtained from 150 ppm NAA treatment besides, also 200 ppm aplications were in the same group (52,33 mm). The result of may (72,47 mm) was greater than that obtained June (23,40 mm) when root length considered. The highest root number of cuttings was obtained from 200 ppm NAA treatment. The results of the may (17,78 number) of research was greater than the results of June (4,82 number) on root number as well. The greatest percentage of taking root of cuttings in the field was recorded for 200 ppm NAA application (% 75.35). The greatest record was obtained from may-6 h-100 ppm treatment. ii