Kesikköprü Baraj Gölü'nde kafeslerde gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) yetiştiriciliğinin su kalitesi, zooplankton ve bentos üzerine etkisi
The Effect of cage culture of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) on water quality, zooplankton and benthos in the Kesikköprü Dam Lake
- Tez No: 123553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP PULATSÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
KESİKKÖPRÜ BARAJ GÖLÜ'NDE KAFESLERDE GÖKKUŞAĞI ALABALIĞI (Oncorhynchus mykiss Walbaum,1792) YETİŞTİRİCİLİĞİNİN SU KALİTESİNE, ZOOPLANKTON VE BENTOS ÜZERİNE ETKİSİ (Doktora Tezi) İlknur KARACA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2002 ÖZET Kesikköprü Baraj Gölü'nde yaklaşık 55 ton kapasiteli bir kafes işletmesinin alıcı ortama etkisini tespit etmek için üç istasyonda (kafes, kafesten 15 ve 60 m. uzakta olan), üç derinlikte (0,5m.,10 ve 20 m.) aylara göre su sıcaklığı, çözünmüş oksijen, pH, elektrik iletkenliği, ışık geçirgenliği, klorofil a, azot ve fosfor fraksiyonları ile zooplanktonik ve bentik organizmaların birey sayıları, organizma dağılım ları belirlenmiştir. Çalışma periyodunca çözünmüş oksijen (6,05-10,20 mg/L) ve ışık geçirgenliği (1,83-8,11 m.) değerlerindeki düşüşler su kalitesini olumsuz yönde etkilememiştir. İstasyonlara göre nitrat ve nitrit-azotu konsantrasyonları arasında farklılıklar istatistiki açıdan önemli bulunmamıştır. Araştırma periyodunca, kafeslerde ve dip sularında (20m.) toplam fosfor (32,0-99,9 ug/L) ve amonyak azotu (0,024-0,120 mg/L) konsantrasyonlarında önemli artışlar tespit edilmiştir. Zooplanktonik organizmaların ve bentik makrofaunanın birey sayılan araştırma periyodunun büyük bir bölümünde istasyonlar arasında fark göstermiştir. Zooplanktonların birey sayısının ve organizma çeşitliliğinin kafes istasyonunda azaldığı belirlenmiştir. Bentik makrofaunanın birey sayısının ise, kafes istasyonunda arttığı, ancak organizma çeşitliliğinin azaldığı saptanmıştır.11 Bu veriler sonucunda, kafes işletmesinin şu anki üretim seviyesinde bazı su kalite parametreleri, zooplankton ve bentik organizmaların birey sayıları ve çeşitliliği üzerinde lokalize etkilerinin olduğu belirlenmiştir. Bilim Kodu : 504 Anahtar Kelimeler : Kesikköprü Baraj Gölü, gökkuşağı alabalığı, kafeslerde balık yetiştiriciliği, su kalitesi, zooplankton, bentos Sayfa Adedi : 95 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Serap PULATSÜ
Özet (Çeviri)
Ill THE EFFECT OF CAGE CULTURE OF RAINBOW TROUT {Oncorhynchus mykiss Walbaum,1792) ON WATER QUALITY, ZOOPLANKTON AND BENTHOS IN THE KESHCKOPRU DAM LAKE ( Ph.D.Thesis) İlknur KARACA GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2002 ABSTRACT Water temperature, dissolved oxygen, pH, electricity conduction, transparency, chlorophyll a, nitrogen and phosphorus fractions, distirbution and numbers of zooplanctonic organisms and benthic fauna were determined at three stations ( cage station, distancel5 and 60 metres from the cage station) depending on months and depths (0.5 m, 10 m, 20 m) to investigate the effects of cage fish farm of about 55 tonne capacity in Kesikköprû Dam Lake. During the resarch period, the decrease in dissolved oxygen ( 6.05- 10.20 mg/L) and transparency (1.83-8.11 m) have not affected water quality negatively. The differences concentrations of nitrate and nitrite-nitrogen between different stations were not found to be statistically significant. During the research, a significant increase was determined in the concentration of total phosphorus (32.0-99.9 ug/L) and ammonia-nitrogen ( 0.024- 0.120 mg/I ) at the cage and at the bottom (20m). The number of zooplanctonic organisms and benthic macrofauna at different stations have also varied over the research period. However, the number and variation of zooplanctonic organisms decreased at the cage station. As for the benthic macrofauna, the numbers have increased at the cage station while the variation decreased. As a result of these data, it was revealed that the cage culture with its current capacity had localized effects onIV certain water quality parameters, the numbers and variations of zooplanctonic and benthic organisms. Science Code : 504 Key Word : Kesikköprû Dam Lake, rainbow trout culture, cage culture, water quality, zooplankton, benthos Page Number : 95 Adviser : Doç.Dr. Serap PULATSÜ