Uruş baraj yeri volkanik kayaçlarının jeoteknik değerlendirmesi (Beypazarı-Ankara)
Geotechnical evaluation of the volcanic rocks at the Uruş dam site
- Tez No: 95821
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ÖZSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
I ÖZET Yüksek Lisans Tezi URUŞ BARAJ YERİ VOLKANİK KAYAÇLARININ JEOTEKNİK DEĞERLENDİRMESİ (BEYPAZARI - ANKARA) Mutlu han AKIN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Ana bilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Aydın ÖZSAN Jüri : Pro£ Dr. Celal KARPUZ Doç. Dr. Aydın ÖZSAN Doç, Dr. Kamil KAY AB ALİ Uruş baraj yeri, Ankara'nın kuzeybatısında, Uruş beldesine yaklaşık 4 kilometre mesafededir, inceleme alanında Neojen yaşlı volkanik kayaçlar İle fCuvatemer yaşlı eski taraça, yamaç molozu ve alüvyon bulunmaktadır. Tezin konusu, Uruş Baraj yeri volkanik kayaçlarraın jeoteknik değerlendirmesidir. Bu kapsamda volkanik kayaçlardaki egemen süreksizlik takımları belirlenmiştir. Baraj yeri sondajlarından alman karot numunelerinden volkanik kayaçlann fiâko - mekanik parametreleri ortaya konmuştur. Buna göre Uruş baraj yerindeki bazaltlarda tek eksenli basınç dayanımı 64 MPa ile 249 MPa; andezitlerde tek eksenli basınç dayanımı 40 MPa İle 148 MPa; volkanik breşlerde tek eksenli basınç dayanımı 17 MPa ile 33 MPa arasında saptanmıştır. ISRM (1979)'a göre volkanik breş düşük; andezit orta, bazalt ise yüksek dayammlı kaya sınıfına girmektedir. Çevirme tünelindeki bazalt, andezit ve volkanik breşler kaya kütle sınıflamalarına güre değerlendirilmiştir. RMR ve Q değerlerine güre bazaltlar“İyi kaliteli kaya”, andezitler“iyi - orta kaliteli kaya”, volkanik breşler ise“orta - çok zayıf kaliteli kaya”özelliği göstermektedir. Öte yandan baraj yerindeki volkanik kayaçlann taşıma kapasiteleri belirlenmiş ve temel kaya olan tüm volkanik kayaçlann taşıma kapasitelerinin barajın bu birimler üzerine uygulayacağı yükten daha büyük olduğu sonucu elde edilmiştir. 2000, 100 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Baraj, jeoteknik, volkanik breş, süreksizlikler, RMR, Q, kinematik analiz
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Master Thesis GEOTECHNICAL EVALUATION OF THE VOLCANIC ROCKS AT THE URUŞ DAM SITE (BEYPAZARI - ANKARA) Mutluhan AKIN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Assoc Pro£ Dr. Aydın ÖZSAN Jury: Prof. Dr. Celal KARPUZ Assoc. Prof. Dr. Aydın ÖZSAN Assoc Prof. Dr. Kamil KAYABALI Uruş Dam site, the subject of this project, is located Northwest of Ankara, approximately 4 kilometres far from Uruş town. The rock units in the project area are volcanic rocks of Neogene in age and terrace, tallus and alluvium of Quaternary age. The purpose of this thesis is geotechnical evaluation of the volcanic rocks at the Uruş Dam site. For this purpose, discontinuity survey on volcanic rocks was carried out at site and major discontinuity sets were determined. Laboratory tests on core samples were carried out to find out physico - mechanical parameters. As a result of laboratory tests, uniaxial compressive strength of basalt is between 64 MPa and 249 MPa; uniaxial compressive strength of volcanic breccia is between 17 MPa and 33 MPa, uniaxial compressive strength of andesite İs between 40 MPa and 148 MPa. Results obtained from the laboratory tests show that volcanic breccia is in the low-, andesite is in the medium- and basalt is in the high-strength rock group (ISRM, 1979). Evaluation of the basalt, andesite and volcanic breccia for Rock Mass Classifications, basalts are good, andesites are good to fair, volcanic breccias are fair to very poor quality rocks due to RMR and Q values. Also bearing capacities of dam site volcanic rocks were determined and the results show that bearing capacities of volcanic rocks are higher than the load applied by dam for all rock units. 2000, 100 pages KEY WORDS: Dam, geotechnic, volcanic breccia, discontinuities, RMR, Q, kinematic analyses.